Yunan gazetesinin haddini aşan başlığına Türkiye’den sert tepki « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Yunan gazetesinin haddini aşan başlığına Türkiye’den sert tepki

Bu haber 19 Eylül 2020 - 9:56 'de eklendi ve 558 kez görüntülendi.

Yunanistan’da “sözde” gazete ‘Dimokratia’ Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında haddini aşan sözler kullandı.

Doğu Akdeniz politikaları sulara gömülen Yunanistan, bunun acısıyla daha da saldırganlaşmaya, çirkinleşmeye ve provokatif adımlar atmaya devam ediyor.

Son olarak Yunanistan’da yayımlanan “Dimokratia” gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan skandal bir manşete imza attı.

Türkiye’nin özellikle Doğu Akdeniz’deki kararlı duruşu ve bölgede masaya yumruğunu vurması, başta Yunanistan olmak üzere tüm Türkiye düşmanlarını çaresizliğe sürüklemeye devam ediyor.

Politikaları bir bir sulara gömülen Yunanistan ve medyası, hezimetin üzerini gölgelemek için provokatif adımlarla Türkiye’yi hedef alıyor.

Son olarak Yunanistan’da yayımlanan “Dimokratia” adlı “sözde” gazete, baş sayfasında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok çirkin ve en ağır şekilde hakarette bulunan bir manşete imza attı.

Gazetenin başlığında son derece ağır bir küfüre yer verilirken, üst başlıkta da “Sultanın” şizofrenik taleplerine Yunanistan nasıl cevap vermesi gerekirdi” yazısının yer aldığı görüldü.

Bunun üzerine harekete geçen Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı.  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan‘da Demokratia Gazetesi‘nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a yönelik ağır hakaret ve küfür içeren bir manşet kullanmasıyla ilgili, “Yunan gazetesi çok alçakça bir manşet attı. Yunan Büyükelçiyi (Michael-Christos Diamessis) bakanlığa çağırdık ve en sert şekilde tepkimizi gösterdik.” dedi.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin’in de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la görüştüğünü söyleyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu aslında maalesef ne kadar alçaldıklarını gösteriyor. Bu seviyeye düşülmemesi gerekiyor. Bizim gazetelerimizde, basın yayın organımızda herhangi bir Yunan siyasetçiye veya başka bir siyasetçiye eleştiri olur, bazen ağır eleştiri olur. Basın özgürlüğü çerçevesinde bizi de eleştiriyorlar. Bu da doğal. Bazen daha da ağır eleştiriler oluyor, üzülüyoruz ama bu olabilir. Bu, basın özgürlüğü çerçevesinde olabilir ama hakaret basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmemelidir.”

Yunan Dışişleri Bakanlığının, konuyla ilgili yaptığı açıklamayı olumlu bulduklarını dile getiren Çavuşoğlu, bakanlığın, bu durumun basın özgürlüğüyle alakalı olmadığını ve güçlü şekilde kınadığını aktardı.

Çavuşoğlu, “Eğer bunu basın özgürlüğüyle bağdaştırmıyorlarsa, o zaman hukuki olarak da gerekeni esasen yapmak onların sorumluluğundadır.” dedi.

İletişim Başkanlığının da gerekli girişimlerde bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Yunanistan’ın bugüne kadar Türkiye ile ilgili meselelerinde olumlu bir adım atamaması ya da cesur davranamamasının sebebi de işte bu kamuoyu ve kamuoyunun duygusunu yansıtan basındır.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, bu konuya ilişkin gerekli işlemlerin de yapılacağı bilgisini paylaştı.