Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi ile Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi arasında protokol « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi ile Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi arasında protokol

Bu haber 07 Aralık 2020 - 15:45 'de eklendi ve 218 kez görüntülendi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi ile Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Protokol, sertifika programları için yurtdışından öğrenci getiren ve Yüksek Öğrenim Kayıt Sistemi (YÖKAS) içerisinde kayıtlı olan kurum ve kuruluşların bilgilerinin paylaşılmasını öngörüyor.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, protokole, Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler ile Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Cengiz Uzun imza koydu.
Bugün imzalanan protokole göre, Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi’ne bağlı ve YÖKAS’a kayıtlı kurum ve kuruluşlardan, İçişleri Bakanlığı Müracaat Dairesi tarafından “Öğrenci İzin Belgesi” düzenlenerek, farklı sertifika programları için yurt dışından öğrenci getiren kurum ve kuruluşların bilgileri Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi ile paylaşılacak.
Protokole göre ayrıca, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında KKTC’ye farklı sertifika programları için öğrenci getiren ve Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi’ne bağlı olan kurum ve kuruluşlar, “Öğrenci İzin Belgesi” düzenlenen her öğrenciyi YÖKAS‘a kayıt yapacak.
Bahsi geçen kurum ve kuruluşlar, YÖKAS’a kayıt yapmadığı takdirde ülkeye yurt dışından öğrenci getiremeyecek.