YENİ HÜKÜMETTEN BEKLENTİLER « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

YENİ HÜKÜMETTEN BEKLENTİLER

Bu haber 19 Haziran 2019 - 9:38 'de eklendi ve 48.322 kez görüntülendi.
Ticaret çevrelerinin yeni hükümetin kurulması ile birlikte iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesini, ve rekabet gücünü artırırarak kararlılık göstermesini istediğini biliyoruz.
Ayrıca Vergi ve kamu reformlarını hayata geçmesiyle kamu hizmetlerinin etkin şekilde iyileşmesini ve e-Devlet çalışmalarının tamamlanarak etkin ve adil bir vergi düzeni yaratılmasını arzu ettiklerini de biliyoruz.
“ Bu Sorunlar ancak reformcu bir hükümet ile çözülebilir” demişlerdir.
Yeni kurulan hükümetten beklentiler bununla da sınırlı değildir. KKTC halkının özellikle sağlık, eğitim ve alt yapı yetersizliği nedeniyle yaşamakta olduğu sorunların kısa zamanda çözülmesini, toplumsal refahın gelişmesine büyük katkıda bulunacak olan aynı zamanda ekonomik gelişmenin de daha ileri boyutlara taşınabilmesinin temelini oluşturacak olan adımları atması gerektiğini ve Ülke ekonomisinde büyüme, istihdam ve halkımızın alım gücünün yükseltilmesi iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabet gücünün artırılması ile mümkün olabilecek yatırımların yapılmasına zemin hazırlaması gerektiğini de söylemektedirler.
Vergi tabanının genişletilerek ve vergi oranlarını yeniden düzenleyerek etkin ve adil bir vergi düzeni sağlanması gerektiğini. Bütün bu gelişmelerin sağlanabilmesi; sorunların günlük yaklaşımlar ve palyatif tedbirlerle değil, reformcu bir zihniyetle ele alınmasıyla mümkün olabileceğini, Böyle bir reform süreci, KKTC ekonomisini güçlendirmek ve toplumsal refahı sağlamak bakımından temel bir ihtiyaç haline gelmekte olduğunu söylemiştirler.
Bu görevlerin başarıyla tamamlanabilmesi için reform yapmak ve kangren olmuş, yıllardır bilinen bu sorunların çözülmesi oldukça önemlidir.
Tam gün mesai ve tam gün eğitim yeni kurulan hükümetin ilk gündem maddesi olması gerektiğini belirten ve kamu reformunun hayata geçirilmesini talep eden Kıbrıs Türk İş İnsanları bu önemli soruna da parmak basmıştırlar. Ekonomik krizin iş dünyasını etkilediğini ve acil olarak kamu destekli reform paketlerinin hazırlanmasını gerektiğini istemektedirler. Sorunları bilmek yetmez. Sorunları çözmek gerekir, diyen iş insanlarından bir kurul oluşturulmasını da talep etmişlerdir.
Ayrıca Üretime ve pazarlamaya dönük yerli sektörün desteklenmesini istemişler ve yatırım öncelikli sektörlerin masaya yatırılması gerektiğini belirterek, kamu denetiminin şeffaf, uygulamanın adil olmasını talep etmişlerdir.
Kıbrıs Türk Hekimleri ülkede yaşayan her bireyin sağılığını korumak, geliştirmek, kolay ulaşabileceği kaliteli ve eşit sağlık hizmeti almasını sağlamak için çalışmayı görev edindiğini söylemişler.
Ülkedeki sağlık sisteminin ana unsuru olan kamusal alanda hizmet veren hekimlerin özlük haklarını geliştirmek ve çalışma koşullarını iyileştirmek için çalışmalar sürdürdüğünü belirtmişlerdir.
yeni kurulan hükümetinizden, sosyal devlet anlayışı temelinde ülkemizin ihtiyaçlarına uygun şekilde taleplerinin karşılanmasını beklemekte olduklarını söylemişdirler.
“KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ GELİŞTİRİLMESİNİ.”
“KAMU SAĞLIK MERKEZLERİNDEKİ FİZİKİ ALT YAPI, İLAÇ VE PERSONEL EKSİKLİKLERİ GİDERİLMESİNİ.”
“FİNANSMAN İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILMASINI”
“KAMU SAĞLIK MERKEZLERİNDE ORTAYA ÇIKABİLECEK HERHANGİ BİR SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN SENDİKALARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞILMASI GEREKTİĞİNİ.”
“YASAL ÇALIŞMALARIN BİR AN ÖNCE TAMAMLANMASI GEREKTİĞİNİ.”
“SINAV TÜZÜĞÜ VE KADROLAR OLUŞMASINI”
SAĞLIKTA YERİNDEN VE ÖZERK YÖNETİM OLMASINI beklediklerini bilmekteyiz.
Tüm sektörlerinin birleştiği ortak nokta REFORM yapabilmektir. Yeni hükümetimizden reform beklentileri oldukça yüksektir.
Saygılar….

COŞKUN BUNDAK[email protected]
YANKI