VEFA BORCUMUZ.. « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

VEFA BORCUMUZ..

Bu haber 21 Eylül 2020 - 13:09 'de eklendi ve 613 kez görüntülendi.

Tarih 15 Eylül 1961 

Yer Yassıada 

27 Mayıs askeri darbesinin yasadışı ‘mahkemesi’ Türk demokrasisine bir darbe daha vurarak, seçilmiş başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan için idam kararı verdi.

#AdnanMenderes 

#FatinRüştüZorlu 

#HasanPolatkan 

Tarih 16 Eylül 1961 

Yer Yassıada 

Yasadışı 27 Mayıs askeri darbesinin yasadışı mahkemesinin, halkın seçtiği başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan için verdiği idam kararı ile Fatin Rüştü  Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildi.

Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 

Önemli not,

Fatin Rüştü Zorlu, 

29 Ağustos- 6 Eylül 1955 tarihlerinde Londra’da toplanan Kıbrıs Konferansında, 1878 yılından sonra ilk kez “Kıbrıs’ın eski sahibi Türkiye’ye iade edilmesini” talep ederek, Türkiye’nin Kıbrıs’a olan ilgisini ilk kez dile getirmiştir. 

Bilindiği gibi, 1. Dünya savaşı bitiminde (1914 yılında) Kıbrıs’ta kirada oturan İngiltere, Kıbrıs’ı tek taraflı ilhak ettiğini ilan ederek Kıbrıs’ta sahip gibi davranmaya başlamıştı.

1923 Lozan’dan sonra, 1950 Menderes hükümetine kadar ‘bizim Kıbrıs diye bir sorunumuz yoktur’ sözünden, ‘Kıbrıs eski sahibi Türkiye’ye iade edilsin’ yaklaşımına, başbakan Adnan Menderes liderliğinde Fatin Rüştü Zorlu’nun başarısıdır.

Fatin Rüştü Zorlu, TMT’nin kuruluşu, Kıbrıs’a silah gönderilmesi ve 1959-1960 anlaşmalarının mimarı ve kahramanıdır. 

Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ın haksız yere idam edilmelerini kınar, kahraman şehitlerimiz 

#AdnanMenderes 

#FatinRüştüZorlu 

#HasanPolatkan ‘a

Allah’tan rahmet dilerim.

Nur içinde yatsınlar..

Onlar Kıbrıs Türkü’nün kalbindedir. 

Kıbrıs Türk liderliğinin tarihsel hatasını düzeltmesi dileğiyle.. 

1923 Lozan’daki Kıbrıs hatasından sonra, 1950 Menderes hükümetine kadar ‘bizim Kıbrıs diye bir sorunumuz yoktur’ diyenin, her kentte önemli caddelere ismi verilirken, Kıbrıs davasına sahip çıkan Adnan Menderes ve arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ın isimlerinin ülkemizin çok önemli yerlerine verilmesi, Kıbrıs Türkünün, bu kahraman şehitlerimize karşı olan çok önemli bir vefa borcudur. 

Doğru bilgi,

Tarih 29 Ağustos-6 Eylül 1955

Yer Londra ( Kıbrıs Konferansı)

Türkiye adına o dönem  Dış İşleri bakan yardımcısı olan Fatin Rüştü Zorlu,

‘Kıbrıs gerçek sahibi Türkiye’ye iade edilsin.’ talebini ilk dile getirerek, Kıbrıs’ta verdiğimiz Varoluş Mücadelemize anavatan Türkiye’nin etkin ve aktif desteğinin yolunu açmıştır.

‘Bizim Kıbrıs diye bir sorunumuz yoktur.’ sözü ise 1938-50 yıllarındaki yöneticilere aittir 

Tarih 17 Eylül 1961

Yer Yassıada 

Halkın oyu ile seçilmiş başbakan Adnan Menderes, 27 Mayıs darbesinin yasadışı mahkemesinin verdiği idam kararı ile idam edildi. Kahraman şehit başbakanımız Adnan Menderes’i saygı ile anarken, kendisine ve arkadaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum. 

Şehit başbakan Adnan Menderes’in  idam sehpasındaki  son sözü, 

“Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda, devletime ve milletime ebedî saadetler dilerim.” olmuştur.

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA