ÜLKEMİZE, YENİ BİR EKONOMİ MODELİ KURALIM.. « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

ÜLKEMİZE, YENİ BİR EKONOMİ MODELİ KURALIM..

Bu haber 05 Kasım 2020 - 17:02 'de eklendi ve 642 kez görüntülendi.

Dünyamız gelecek zamanda, iki büyük sorunla boğuşacaktır.

Biri susuzluk, diğeri ise gıda ürünlerine  erişimde zorluklar yasayacaktır.

Ve bu iki büyük sorun, insanlığın geleceğini tehdit edecektir.

Bugüne kadar, bazı bölgeler hariç, insanlık su ve gıda ürünlerinde ciddi sorunlar yaşamadığı için şu an bunun ne kadar elzem bir sorun olabileceğini kestiremiyor.

Ülkemizde geçen yıl yaşadığımız patates ve arpa krizini bir düşünün, ülkemizin en bol üretilebilen ve üretilen patates ve arpa ürünlerinin yokluğunu yaşadık.

Bu iki gözde ürünümüzde yaşadığımız kıtlık ülkeyi idare ettiğini sanan beceriksiz dörtlü koalisyon hükümetinin acizliği idi.

Aynı beceriksiz koalisyon hükümeti yine ülkemizin hayvancılık ve hayvancılığa bağlı süt ve süt ürünlerinde oynadığı çirkin oyun ve yanlış politikaları yüzünden, sözde bol olan hayvan ve süt ve süt ürünlerinde de, patates ve arpada olduğu gibi kıtlık ve yokluk yaşamamıza neden olacaktır.

Ülkemizden verdiğim örnekler gibi dünyamızda da, tarımsal gıda üretimini ve suyu eğer iyi idare edemezsek gelecekte insanlığın geleceğini tehdit edecek kıtlıklar yaşanacaktır.

O zaman biz ülkemizde, geleceğimiz için tarımsal gıda üretimimizi geliştirecek tedbirleri almalıyız.

Tarımsal gıda üretimimizin geliştirilmesi için çok acil olarak almamız gerekli tedbirleri, ülkemizde yeni görev alacak hükümetimize öneriyorum.

  • Tarım alanlarımızı koruma altına almalıyız. Tarım alanlarımızın talan edilmesine müsaade etmemeliyiz.

  • Tarımsal üretim alanlarındaki tarımsal arazilerimizi  birleştirme ve buna bağlı verimliliği artırma yoluna gitmeliyiz.

  • Çok sağlam bir su idaresi kurmalıyız. Suyu idareli ve verimli kullanmanın bütün kurallarını en katı bir şekilde uygulamalıyız.

  • Hangi tarımsal ürünleri üreteceğimizi çok iyi planlamalıyız. Ülke için ihtiyaçlarımız nelerdir ve bu tarımsal ürünleri hangi  miktarlarda üreteceğimizi iyice planlamalıyız.  Bu tarımsal ürünlerin hangileri, hangi miktarlarda ihraç edebileceğimizi iyice planlamalıyız.

  • Üreteceğimiz tarımsal gıda ürünlerinin, ülkemiz şartlarında ve dış satımda en yüksek katma değeri sağlayan ve çevre ülkelerde üretilen ayni ürünlerle hem kalitede hem de fiyatta rekabet edilebilecek tarımsal gıda ürünlerini çok iyi tespit etmeli ve planlamalıyız.

  • Devlet Üretme Çiftlikleri’nde tarımsal gıda üretiminin geliştirilmesine katkı sağlayacak yeni bir düzenlemeye gitmeliyiz. Bu çiftlikler kaliteli ürün geliştirme amaçları doğrultusunda çalıştırılmalıdır. Bu çiftliklerde alt yapıyı güçlendirip yeni teknolojik gelişmeleri takip etmek ve kullanmak gereklidir.

  • Hayvancılıkta yanlış ‘ağıllar bölgesi’ uygulamasına son verip, yavaş yavaş hayvancılığı etrafındaki tarımsal alanları hayvancılığın gelişmesine kullanmak amaçlı bir düzenlemeye geçmeliyiz.

  • Tarımsal üretim alanları içinde yer alacak tarım ve ziraat yüksek okulları ile tarım ve ziraat fakülteleri kurulmalı ve bu okullar tarımsal üretim süreçlerimizin içinde yer alabilecek düzenlemeler yapmalıyız.

(devam edecek)

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA