ÜLKEMİZE YENI BİR  EKONOMİ MODELİ KURALIM.. ( 3 ) « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

ÜLKEMİZE YENI BİR  EKONOMİ MODELİ KURALIM.. ( 3 )

Bu haber 07 Kasım 2020 - 9:39 'de eklendi ve 3.273 kez görüntülendi.

Bir kez daha altını çizerek hatırlatayım, yakın gelecekte, insanoğlunu susuzluk ve tarımsal gıda ürünlerinde, kıtlık beklemektedir.

Bu yazı dizimin birinci kısmında, biz Kıbrıs Türkü olarak, Kuzey Kıbrıs’ta, tarımsal gıda üretimimizi geliştirmek için, nasıl tedbirler almamız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde  irdeledim. İkinci kısmında, tarımsal gıda üretimimizi geliştirmek için nasıl bir üretim planlaması yapmamız gerektiğini, bu yazımda da geliştirilmiş haliyle üreteceğimiz tarımsal gıda ürünlerimizi nasıl bir düzenlemeler yaparsak verimli bir şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi irdeleyeceğim.

Geliştirilmesini istediğimiz tarımsal gıda ürünlerimizin, üretimi, kalitesi ve verimliliği kadar satılabilmesi de çok önemlidir. Bu ürünlerimizin satışını iki başlık altında organize etmemiz gerekiyor.  

1. İç satım birimi,

2. Dış satım birimi, diğer bir deyişle, iç satımı organize etmesi için bir, İç Ticaret Müdürlüğü, bir de Dış Ticaret Müdürlüğü oluşturmamız gerekmektedir. Hatta Dış Ticaret birimini müsteşarlık seviyesinde de oluşturmamız daha etkili olacağı düşüncesindeyim.

İç Ticaret Müdürlüğü,

  • İlgili ürünlerin ülke içi satışlarda alıcı ile satıcı arasında katalizör bir rol üstlenmeli. Alıcı ile satıcı arasında hazırlanacak satış sözleşmelerinin uygulanmasının aracısı (katalizörü) olmalıdır.

  • Alıcı ile satıcıyı bir araya getirme. Bir araya getirilen alıcı ile satıcının iki tarafın çıkarlarını da gözetecek bir anlaşmaya varmalarını organize etmelidir.

  • Hangi tarımsal gıda ürünlerimizin üretileceği ve hangi miktarlarda olacağını da Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Tarım Bakanlığı arasında oluşturulacak koordinasyonla belirlemelidir.

Dış Ticaret Müsteşarlığı,

  • Türkiye Dış Ticaret Müsteşarlığı ile İç Ticaret Müsteşarlıkları ile yakın koordinasyon içinde bir çalışma düzeninde olmalı.

  • Ülkede değişik alanlarda İhracatçı Birlikleri oluşturmalı ve bu İhracatçı Birliklerinin Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) birer üyesi olması sağlanmalıdır.

  • Başta Hellim olmak üzere bir çok ana ürünümüzün Türkiye pazarında hayat bulması ve bu pazarlarda gelişmesi için, Türkiye’nin belli başlı yerlerinde ‘tanıtım, satış ve pazarlama’ üsleri oluşturmalı. Bu üslerde, ürünlerimizin, tanıtım, satış ve pazarlamasının yapılmasını organizesini ve takibini etmeli.

  • Dış Ticaret Müsteşarlığı, ilgili ürünlerimizin hem Türkiye pazarına satışını organize etmeli, hem da Türkiye üzerinden ve Türkiye’deki ihracatçı kuruluşları ile ihracatçı organizasyonları ile işbirliği halinde ürünlerimizin üçüncü ülkelere satışını organize de etmeliyiz.

Bu şekilde oluşturacağımız bir organizasyonla, üretimini geliştireceğimiz tarımsal gıda ürünlerimizin satış ve pazarlamasını da sağlamış olacağız.

Ülkemizde ekonomi alanında çalışan resmi ve sivil kuruluşlar ile tarımsal üretim alanında faliyet yürüten resmi ve sivil kuruluşların koordineli bir şekilde çalışmalara aktif bir şekilde katılımını sağlamalıyız.

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA