ÜLKEMİZE YENİ BİR EKONOMİ MODELİ KURALIM.. (2) « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

ÜLKEMİZE YENİ BİR EKONOMİ MODELİ KURALIM.. (2)

Bu haber 06 Kasım 2020 - 16:51 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi insanlığın önündeki iki önemli sorunlardan biri susuzluk, bir diğeri de gıda ürünlerinde yaşanacak olan kıtlık olacaktır.

Bizim Kıbrıs Türkü olarak, gelecekte bu iki yakıcı sorundan en az etkilenmemiz için, tarımsal gıda üretimimizi planlamalı ve geliştirmeliyiz.

Dünkü köşe yazımda neler yapmamızın, nasıl tedbirler almamız gerektiğini ana başlıklarla yazmaya çalıştım.      

Bugün tarımsal gıda üretiminde nasıl bir planlama yapmamızın ve neler üretmemizin üzerinde duracağım.

  • Öncelikle hangi tarımsal gıda ürünlerini üreteceğimizi belirlemeliyiz. Bu ürünleri belirlerken, bizim ülke ve iklim şartlarımızda hangi ürünleri daha kaliteli ve verimli üretebiliriz, hangi ürünlerimiz çevre ülkelerde üretilenlerle rekabet edebilir gibi kriterlerini kullanarak üreteceğimiz tarımsal gıda ürünlerini belirlemeliyiz.

  • Bu kriterleri göz önünde tuttuğumuzda, Kuzey Kıbrıs’ta, büyük ve küçük baş hayvan, hayvancılığa bağlı et ve et ürünleri, ve yine hayvancılığa bağlı süt ve süt ürünleri yanında patates, domates, soğan, kavun, karpuz, narenciye, sebze çeşitleri, bağcılık ve bağcılığa bağlı şarap üretimlerini ülkemizde üretmek için planlama yapıp teşvik etmeliyiz.

  • Ülkenin bütününü coğrafi koşulları göz önünde bulundurarak, tüm ülkeyi planlamalıyız. İnkişaf alanları ile tarım alanlarını iyice belirlemeliyiz.

  • Belirleyeceğimiz tarım alanlarını da kendi içinde ayırmalıyız. Sulak veya sulanabilir alanları, patates için uygun olanları patates üretimine, narenciye, bağ, domates, kavun, karpuz ve sebze üretimine uygun olanları bu ürünlerimizin üretimine, kuru tarım yapılan tarım arazilerini, büyük baş hayvan üretimine ve bu alanlara dışardan su takviyesi verilerek, büyük baş hayvanların ihtiyacı olan kaba yemlik ürünlerin üretilmesine, kurak, kıraç ve orman arazileri dışında kalan hali arazileri de küçük baş hayvan üretimine ayırmalıyız. Bu bölgelere be su takviyesi yapmalıyız.

  • Yer altı ve yer üstü su kaynaklarımızı, bu tarımsal üretime ayırdığımız bölgelere üretimleri için ihtiyaçlarına cevap verecek miktarları vermeliyiz.

  • Tarımsal üretimin verimliliği için üretim sürecine seracılığı teşvik etmeliyiz.

  • Süt ve süt ürünlerinin üretimini, küçük, orta ve büyük boy işletmeler şeklinde düzenlemeli ve teşvik etmeliyiz. Büyük boy işletmeleri ihracata yönelik planlamalı, orta boy işletmeleri, yerel ihtiyaçların karşılanmasında, küçük işletmeleri de, süt ürünlerimizin kültürümüze uygun süt  ürünleri üretimi için planlamalı ve teşvik etmeliyiz.

  • Tüm tarımsal gıda ürünlerimizin üretiminde ihtiyaç duyulan enerji çeşitlerinin tümü teşviklendirilmeli, ucuza maliyet için özel tedbirler alınmalıdır.

Önümüzdeki yazımda da tüm tarımsal gıda ürünlerimizin, üretim miktarları ve bu miktarda üretilen ürünlerin iç ve dış satış planlamalarını ele alacağım.

( devam edecek)

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA