“Türkiye “federal çözüm çöktü” diyor. Anlıyor musunuz?” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

“Türkiye “federal çözüm çöktü” diyor. Anlıyor musunuz?”

Bu haber 18 Eylül 2020 - 9:38 'de eklendi ve 339 kez görüntülendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seçmenin seçimde karar vermesi için dikkate alması gereken tarihi açıklamalar yapıldı.

Türkiye ile Sayın Akıncı’nın KIBRIS KONUSUNDA DA ÇOK FARKLI GÖRÜŞLERİ olduğu netleşti.

UBP Cumhurbaşkanı adayı Sayın Ersin Tatar ile Türkiye’nin Kıbrıs konusunun bundan sonraki seyrine ilişkin bakış açılarının ise örtüştüğü dün tartışılamaz bir şekilde kesinleşti.

Sayın Akıncı, hala federasyona sarılmaya çalışıyor ama bunu ne KKTC halkı ne de Türkiye istiyor artık…

BM Genel Sekreteri Guterres Genel Kurul çalışmalarının başlaması nedeniyle Kıbrıs konusunda bir açıklama yaparak şöyle dedi:

“Diplomatik girişimlere başlamadan önce Kuzey Kıbrıs’taki seçimleri beklememiz gerektiği konusunda fikir birliği vardı. Seçimler olur olmaz garantörler ve iki tarafın yer aldığı 5 kilit aktörle siyasi süreci yeniden başlatmayı planlıyorum.”

Bana ve pek çok kişiye göre bu açıklama KKTC seçimlerinde Sayın Akıncı’ya destek sağlamak için yapılmıştı ama Türkiye buna hemen tepki gösterdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ilk önce Guetters’in sanki Crans Montana’da kalınan yerden devam edilecek ve Türkiye buna onay vermiş gibi açıklama yapmasına tepki gösterdi:

Sonra da aynen şunları kaydetti:

“Ada’da hala bir ortaklık kurulmak isteniyorsa, bunun temel koşulu olan siyasi eşitliğin, tüm unsurlarıyla birlikte içi dolu olarak Rum tarafınca önceden kabul edilmesi ve yeni bir müzakere sürecinin bunun üzerine inşa edilmesi gerekir.

Bu yapılamıyorsa o zaman iki tarafın egemen eşitlik temelinde, iki devletli çözüm üzerinde yeni bir müzakere sürecine girmeleri icap eder. Ülkemizin geçen yıl önerdiği gayrı resmi bir 5+BM toplantısı tertiplenmesi fikri bu hususların açıklığa kavuşturulmasına matuftur.

Aksi takdirde, Türkiye, evvelce de defaatle açıkladığımız üzere, müphem bir zeminde ve geçmişte başarısız olmuş yöntemlerle yeni bir müzakere sürecine girmeyecektir.”

Bu açıklamada iki nokta çok önemlidir:

Birincisi “hala bir ortaklık kurulmak isteniyorsa, bunun temel koşulu olan siyasi eşitliğin, tüm unsurlarıyla birlikte içi dolu olarak Rum tarafınca önceden kabul edilmesidir” denilmesi…

İkincisi “bu yapılamıyorsa o zaman iki tarafın egemen eşitlik temelinde, iki devletli çözüm üzerinde yeni bir müzakere sürecine girmeleri icap eder. Ülkemizin geçen yıl önerdiği gayrı resmi bir 5+BM toplantısı tertiplenmesi fikri bu hususların açıklığa kavuşturulmasına matuftur denilerek vurgu yapılması…

YANİ TÜRKİYE, “ EĞER RUMLAR DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIĞI VE KIBRIS TÜRKÜ’NÜN YÖNETİME ETKİN KATIMINI ÖNCEDEN KABUL ETMİYORSA ORTAKLIK OLAMAZ” DEDİ…

YANİ TÜRKİYE, “ ORTAKLIK OLMUYORSA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İÇİN MÜZAKERE SÜRECİNE GİRİLMELİDİR. BENİM GEÇEN YIL ÖNERDİĞİM GAYRİ RESMİ BEŞ ARTI BM TOPLANTISI ÖNERİSİ BUNLARIN AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMASI İÇİNDİR” DEDİ…

Ama Sayın Akıncı bunu duymazdan gelerek gün ortasında katıldığı bir programda Guterres’in açıklamasına sarıldı ve seçimden sonra Berlin’de uzlaştıkları üzere Kıbrıs konusundaki görüşmelerin devam edeceğini ilan etti.

Halbuki aynı o sıralarda Rum Hükümet Sözcüsü de kendisini yalanlıyor, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon araması ile Maraş’ın açılması açıklamalarını tehdit olarak yorumlayarak “ tehditler devam ederken masaya oturmayacağını” vurguluyordu.

YAN RUMUN DA ÖN ŞARTI DA MARAŞ’IN AÇILMASI İLE DOĞAL GAZ ARAMALARINDAN VAZGEÇİLMESİ OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞTI…

Günün en önemli açıklaması ise akşamüzeri geldi…

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy bir açıklama daha yaparak TÜRKİYE’NİN ARTIK KIBRIS KONUSUNDA FEDERASYONLA İLGİLİ KONUŞULACAK BİR ŞEY KALMADIĞI GÖRÜŞÜNDE OLDUĞUNU NET BİR ŞEKİLDE İLAN ETTİ..

Sözcü aynen şöyle dedi:

“Malumunuz 2017 Crans Montana’da yapılan Kıbrıs Konferansı’nda tüm fırsatlar Kıbrıs Rum tarafınca tepilmişti. Biz de bundan sonra yeni bir müzakere sürecinde artık federasyon temelinde konuşmayacağımızı söylemiştik. Bunu hem biz, hem de Sayın Akıncı Konferans kapanmadan önce dile getirmiştik.

Şunu da herkes biliyor: Kıbrıs Konferansının başarısızlığa uğramasının sebebi Rum tarafının Türk tarafının eşitliğini tanımamasıdır. Refahı paylaşmak istememesidir. Doğalgaz konusunda olduğu gibi.

50 yılı aşkın müzakere sürecinde, federal çözümle ilgili tüm ayrıntılar görüşüldü. Bundan sonra bize göre federasyonla ilgili konuşacak hiçbir şey kalmamıştır. Siyasi eşitliğin kabul edildiğine dair öne sürülen tüm unsurlar muğlaktır. İçi boştur.

Üstelik Crans Montana’dan bu yana geçen sürede Rum Yönetimi, doğal kaynakların paylaşımı konusunda da olumlu en ufak bir adım atmamıştır.

Bu durumda yeni bir müzakere süreci başlaması sözkonusu olduğu takdirde, her şeyden önce diğer seçeneklerin ele alınması icap eder. Bizim söylediğimiz de budur.

Artık Adadaki gerçekler ve egemen eşitlik temelinde bir çözümün konuşulmasının zamanın geldiğine inanıyoruz.

Bugün yaptığım açıklama ve Sayın Bakanımızın dünkü ifadeleri bu çerçeve içinde değerlendirilmelidir.”

BU AÇIKLAMA BANA GÖRE SON NOKTADIR…

SAYIN AKINCI’YA YANITTIR…

BU NOKTADAN SONRA SAYIN AKINCI BİN KERE DÜŞÜNMELİDİR.

Bana göre seçilemez ama ARTIK Sayın Akıncı SEÇİLSE BİLE FEDERAL TEMELDE BİR ÇÖZÜM ARAYIŞINA GİRMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Böyle bir arayışa girmesi demek TÜRKİYE İLE ÇATIŞMASI DEMEK OLACAKTIR.

BU İSE KIBRIS TÜRKÜNÜ MAHVEDER…

VE BUNA KİMSENİN HAKKI YOKTUR…

SAYIN AKINCI BİR KERE DEĞİL, BİR KERE DÜŞÜNMELİDİR….

SADECE SAYIN AKINCI İÇİN DEĞİL, ikinci tura kalması mucize sayılan ve hala federasyonu savunan CTP DAYI SAYIN TUFAN ERHÜRTMAN İÇİN DE AYNI ŞEYLER GEÇERLİDİR.

BİR DE ŞU UNUTULMAMALIDIR Kİ TÜM KAMUOYU YOKLAMALRINDA FEDERAL ÇÖZÜME DESTEK % 26 CİVARLARINDA KALMAKTA, çözüm olacağına inan ise daha da düşük seyretmektedir…