TC’den KKTC’ye koronavirüs ile mücadele için 250 kutu Favipiravir hibe edildi « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

TC’den KKTC’ye koronavirüs ile mücadele için 250 kutu Favipiravir hibe edildi

Bu haber 28 Ağustos 2020 - 13:24 'de eklendi ve 446 kez görüntülendi.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), ile imzaladığı sağlık alanındaki anlaşmaya dair karar, TC Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ankara’da 29 Temmuz’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı” hakkındaki karara göre, Türkiye KKTC’ye dostluk ve iyi niyet jesti olarak sağlık hizmetlerinin sürdürülmesinde kullanılmak üzere 250 Kutu Favipiravir hibe etti.

FAVİPİRAVİR NEDİR?

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir. Enterovirüsler ile Rift Vadisi ateşi virüsüne karşı etkinlik de rapor edilmiştir.

Şubat 2020’de Favipiravir, Çin’de ortaya çıkan COVID-19 hastalığının deneysel tedavisi için incelenmektedir. 80 kişilik küçük bir araştırmanın sonuçlarına göre favipiravir, lopinavir/ritonavir kombinesine göre COVID-19 tedavisi için daha etkilidir. 17 Mart 2020 tarihli Çinli yetkililer tarafından yapılmış bir açıklamaya göre ilacın Vuhan ve Shenzhen’de meydana gelmiş vakaların tedavisinde etkili olduğu açıklanmıştır.