“Spor yönetimi” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA
Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

“Spor yönetimi”

Bu haber 20 Ocak 2022 - 14:55 'de eklendi ve 415 kez görüntülendi.

Spor ülkemizin artık olmazsa olmazıdır.

Sadece gençlerin aktivitesi olmaktan çoktan çıkmış ve ülke ekonomisine ve tanıtımına yön veren vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir.

Hani denir ya , “kaçarı yok”.

Durum net olarak budur.

Spora önem vermeyen bir hükümet modeli de artık geçerli değildir.

Hükümette kim olursa olsun veya hangi parti göreve gelirse gelsin, spora, yukarıda yazdığım “ekonomik” ve “tanıtım” anlamında gerekli yatırımları, yönlendirmeyi ve önemi vermek ZORUNDADIR.

Sporu yönetmek, tüm diğer konular gibi öncelikle bir ekip işidir.

Ekibi seçerken de hareket ederken de “İSTİŞARE” konusuna çok ama çok önem verilmelidir.

20. Yüzyılın “Tek usta tek memleket” döneminin bittiğini düşünüyorum.

Dolayısıyla “ben yaparım olur” mantığından tamamen uzak, “BİZ, dinleriz, buna gore beraber düşünür, karar verir ve uygularız.” düşüncesi çok daha mantıklı, uygulanabilir ve sürdürülebilirdir. Sporun yönetiminde de bu olmalıdır.

Her uzman ve deneyim sahibi görüş ve düşünceye önem verilmeli ve dinlenmelidir.

Belki yönetici ya da lider konumda olan kişinin düşüncesi ağır basacaktır ama, lider, alınacak kararlarda istişareye önem vermek zorundadır.

Sportif aktivitelerin yapılabilmesi ve sürdürülebilir olması için temiz, uygulanacak spor dalına tamamen uygun, hijyen kurallarının yerleştirildiği ve düzenli bakımı yapılan tesis olması şarttır.

KKTC’de 21. Yüzyıl itibarıyle spor konusunda çok ciddi atılımlar yapıldı.

Tesislerin sayısı artırıldı.

Spor branşlarının sayısı artırılırken, birçok spor branşında sporcu sayısı da artırıldı.

Kısıtlı uluslararası imkanlara rağmen, birçok sporcumuz bireysel de olsa başarılar yaşadı, yaşattı. Ancak zaman içerisinde tesislerin bakımı, yenilenmesi ve eksiklerinin tamamlanması konularında ciddi zaaf gösterildi.

Direkt olarak herhangi bir hükümet veya yönetim dönemini suçlamak yanlış olur.

Ancak, son dönemde pandemiyle birlikte durma noktasına gelen sporun, artık kapanma yaşanmayacak ve devam edecek olması da göz önüne alındığında, 2022 yılı KKTC sporu için ciddi bir atılım yılı olması gerekmektedir.

Uluslararası dışlanmışlığın bitmesi veya bitirilmesi adına ciddi girişimler yapılması gerekmektedir.

Ülke içinde, başta, tesislerin iyileştirilmesi, geliştirilmesi, daha fazla sportif alanı olan tesislerin inşaası olmak üzere sporun yönetimi adına çok ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında sporun yönetimi başlı başına bir unsur halini almaktadır.

Spor Bakanlığı’nın, yıllar önce, neredeyse gerekçesiz, gelecek düşünülmeden yani günübirlik ve tamamen yanlış bir kararla kapatılması sonrasında sporumuzun yönetiminde sürekli inişler ve çıkışlar yaşanmıştır.

Spor yönetimi, şu anda ve özellikle 2022 yılı için böylesine bir ortamı kaldıramaz.

Uzman görüşlere yer verilerek ve istişare de edilerek bütünlük ve uyum içinde olacak bir ekiple, olumlu bir düşünce tarzıyla ve sürekli çalışarak ileriye yönelik ciddi bir planlamayla hareket edilmesi şarttır.

Spor Bakanlığı konusu uzun süre sonra konuşulmaya veya dillendirilmeye başlanmıştır.

Kapatanlara nedenini sormak için artık geç, ancak sporun, sporcunun ve gençlerin geleceğini nasıl çaldıklarını hatırlatmak gerek.

Bundan sonrası sporumuz için hassas dönem. Kaybedilecek veya boşa harcanacak dakika bile yoktur.

Çocuklarımızın evlere kapanıp bilgisayar manyağı haline gelmemesine, gençlerimizin zararlı alışkanlıklara dokunmadan sağlıklı ve sosyal bir şekilde yetişmesine ve sportif egzersizin tüm yaş kategorilerindeki vatandaşların yapabilmesi için gerekli çalışmanın yapılabilmesine olanak ve destek sağlanmalıdır.

Ülkesinde sportif ve sosyal olacak gençlerin, ülkesini daha fazla severek, ona daha fazla sahip çıkarak, bu düşünceyi kendilerinden sonrakilere aktarmak için çalışacak motivasyona sahip olacak şekilde yetişmesi gerektiğini hep hatırlamalıyız.

Bunun için, başta sporun yönetiminde olacak kişiler, istişare halinde, bireysel menfaatleri tamamen ortadan kaldırarak, KKTC sporu için çalışmalıdır. Yeteri kadar kayıp yaşadığımızı düşünürsek, bundan sonrasında artık KAZANMALIYIZ.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig