Şentop: Anlaşmazlığın sebebi Yunanistan’ın maksimalist yaklaşımıdır « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Şentop: Anlaşmazlığın sebebi Yunanistan’ın maksimalist yaklaşımıdır

Bu haber 16 Aralık 2020 - 17:29 'de eklendi ve 2.059 kez görüntülendi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların tek taraflı adımları yüzünden başlamış bir gerginlik, yine onların uzlaşmaz tavrı nedeniyle çözüme kavuşturulamıyor.” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u makamında kabul etti.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER

Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların tek taraflı adımları yüzünden başlamış bir gerginliğin, yine onların uzlaşmaz tavrı nedeniyle çözüme kavuşturulamadığını vurgulayan Şentop, şunları kaydetti:

“Deniz yetki alanlarına ilişkin bu anlaşmazlığın sebebi Yunanistan’ın maksimalist ve gayri hukuki yaklaşımıdır. Türkiye’nin adil bir çözüm için attığı tüm iyi niyetli adımlar, ön koşulsuz diyalog ve görüşme çağrıları yıllardır yanıtsız kalıyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın teklifiyle bölgede ikili müzakereleri ve çok taraflı diyaloğu teşvik edecek bir Doğu Akdeniz Konferansı için Avrupa Birliği tarafıyla temaslarımız sürüyor. Türkiye’nin çözüm yanlısı bu tavrı karşısında Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar, ilgili ilgisiz üçüncü tarafları meseleye müdahil etme çabasındadır. Maalesef Avrupa Birliği de mevcut tavrıyla bu art niyetli hesaplara alet olmaktadır. 10-11 Aralık’taki Zirve öncesinde de Türkiye’nin tehditlerle ve zorlamalarla sıkıştırılmaya çalışıldığını gördük. Avrupa Birliğinin bu süreçteki taraflı tutumu sadece ve sadece çözümsüzlüğü teşvik etmektedir ancak Almanya’nın bu süreçte Avrupa Birliği içinde sürdürmeye çalıştığı dengeli tavrı takdir ediyoruz. Doğu Akdeniz’deki en uzun kıyıya sahip Türkiye olarak, uluslararası hukuka uygun, adil, ülkemizin ve KKTC’nin meşru haklarını koruyacak her türlü iş birliği, diyalog ve çözüm önerisine ilke olarak açık olduğumuzu her vesileyle yineliyoruz.”

“TÜM MUHATAPLARIMIZDAN SOMUT ADIM ATMALARINI BEKLİYORUZ”

Şentop, terörle mücadelede iş birliğinin, iki ülke arasındaki başlıca gündem maddelerinden olduğunu belirterek Türkiye’nin terörle mücadelede uluslararası iş birliğinin gerekliliğine inandığını söyledi. Türkiye’nin son yıllarda terörle mücadele konusunda aldığı tedbirlerin Avrupa’nın güvenliğini de sağladığına dikkati çeken Şentop, Avrupa’nın güvenliğinin Türkiye’nin doğu ve güney sınırlarında başladığını ifade etti. Türkiye’nin bölgede güvenlik ve istikrar yayabilme kapasitesinin güçlenmesinin birinci derecede Avrupa’nın yararına olduğunun altını çizen Şentop, Türkiye’nin bu çerçevede PKK, FETÖ, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesinde, müttefiklerinden, ortaklarından destek ve iş birliği beklediğini aktardı.

Mustafa Şentop, Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden birini teşkil eden FETÖ’nün, faal olduğu ülkelere zarar veren bir terör ve suç örgütü olduğunu dile getirerek “Bu yapı ‘entegrasyon’, ‘diyalog’ gibi kisveler altında çalışmalarını sürdürmekte, ‘Avrupa İslamı’ olarak adlandırılabilecek bir projeye hizmet ediyor görüntüsü vermektedir.” dedi.

Avrupalı muhatapların Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen başarısız darbe girişiminin FETÖ tarafından planlandığını anlamakta halen güçlük çektiğini, aynı zamanda bir suç ve istihbarat örgütü olan bu örgütün üyelerine adeta kucak açtığını ifade eden Şentop, “Bulundukları ülkenin güvenliği bakımından da büyük tehlike arz eden bu terör örgütünün barınmasına ve faaliyetlerini sürdürmesine müsamaha gösterilmesi kabul edilemez. Bu çerçevede, bu eli kanlı terör örgütüyle mücadelemizde tüm muhataplarımızdan somut adım atmalarını bekliyoruz.” çağrısında bulundu.