Sağlık Bakanlığı yeni tedbirler açıkladı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Sağlık Bakanlığı yeni tedbirler açıkladı

Bu haber 20 Aralık 2020 - 14:16 'de eklendi ve 496 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı, hizmet sektöründe birebir müşterilerle temaslı bulunan kuaför, restoran, tırnakçı, masaj salonu ve spor salonu işletme sahipleriyle çalışanlarından en geç 23 Aralık mesai bitimine kadar PCR testi talep etti.

Testler Acil Durum Hastanesi (bugün de dâhil 08.00-20.00),  Mağusa D. Hastanesi (bugün de dâhil 24 saat) , Girne Turizm Limanı (yarından itibaren 11.00- 19.00), Güzelyurt Sağlık Merkezi (08.00- 16.OO) ve yetkilendirilmiş özel laboratuvarlarda yapılacak.

Bakanlık maske, mesafe, hijyen kurallarını uyulması, yurtdışına çıkılmaması, 65 yaş üzeri ve kronik hastaların kalabalık yerlere gitmemeleri uyarısı yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni uygulamalarla ilgili açıklaması şöyle:
“Sağlık Bakanlığı ülkemizde artan koronavirüs vakalarını göz önünde bulundurarak bu açıklamayı yapmayı uygun görmüştür. Ülkemizde hizmet sektöründe birebir müşteriler ile temasta bulunan;  kuaförler, berberler, restoran çalışanları, paket servis elemanları, tırnakçılar, masaj salonu çalışanları ve spor salonunda görev alan, işletme sahibi ve çalışanlarının en geç 23 Aralık 2020 tarihine mesai bitimine kadar PCR testlerini yaptırmaları elzem ve gerekli görülmüştür.

Yukarıda adı geçen sektörlerde herhangi bir kapanma gerektirecek bulaş olmaması amacıyla çalışanlarının ve işverenlerinin gerekli duyarlılığı göstererek PCR testlerini yaptırmaları çok büyük önem arz etmektedir. PCR  testleri Lefkoşa Acil Durum Hastanesi (bugün de dâhil 08.00-20.00),  Mağusa Devlet Hastanesi (bugün de dâhil 24 saat) , Girne Turizm  Limanı ( 11.00- 19.00 yarından  itibaren), Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde ( PAZARTESİ  24 SAAT DİĞER  GÜNLER  08.00- 16.OO) ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel  laboratuvarlarda yapılmaktadır. Devlette yapılacak olan PCR testleri için herhangi bir ücret alınmayacak olup, özel laboratuvarlardaki testler  kişilerin kendi imkanları ile yapılacaktır.

Öte yandan, siz vatandaşlarımızın da takip ettiği gibi özellikle Avrupa’da koronavirüs pozitif vakaları hızla artmaktadır. İngiltere gibi bazı ülkeler tamamen kapanmakta ve sokağa çıkma yasakları gündeme gelmektedir. Biz de aynı duruma düşmemek ve bulaşın bizi yeniden kapanmaya zorlamaması adına tedbirlerimizi en üst seviyeye çıkarmalıyız. Maske, mesafe ve hijyen kurallarını uygulamalıyız.

Özellikle, kendinde ateş, genel halsizlik hali, tat ve koku kaybı, öksürük gibi belirtileri fark eden vatandaşlarımızın derhal en yakın sağlık merkezine başvurması gerekmektedir. Bugünlerde bireysel tedbirlerini arttırılması tüm toplum sağlığı adına çok büyük önem arz etmektedir. Ayrıca pozitif koronavirüs görülen  bir kişi ile temas ettiğini bilenlerin kendilerini gizlememesi ve 1102 numaralı  hattımızdan yardım istemesi çağrımızı da yineleriz.

Çok ciddi bir dönemden geçiyoruz, dönüm noktasındayız. Bugünlerde özellikle mecbur kalmadıkça yurtdışına çıkılmaması, 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ve kronik hastalarımızın kalabalık yerlere gitmemeleri çok önemlidir. Gençlerimizin de bu dönemde kalabalık ortamlarda bulunmaları ailelerini ve sevdiklerini korumaları adına çok önemlidir”