Pilli: Üç günlüğüne gelen kişiler nedeniyle bir olumsuzluk yaşanmadı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Pilli: Üç günlüğüne gelen kişiler nedeniyle bir olumsuzluk yaşanmadı

Bu haber 27 Kasım 2020 - 11:58 'de eklendi ve 230 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, BRT’de yayınlanan ‘Bakış Açısı’ adlı programa konuk oldu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye’de artış gösteren vakalar nedeniyle adaya 3 günlüğüne gelen kişilerin karantinadan muaf tutulmasının yarattığı endişeye ilişkin, “3 günlüğüne adaya gelen kişiler, hem adaya gelmeden önce PCR testi yaptırıyor hem de geldiklerinde bir test daha biz yapıyoruz” dedi.

Süreci sıkı takip ettiklerini ifade eden Pilli, her alınan önlemde bir risk olduğunu ifade ederek, Koronavirüsün kuluçka süresinin 14 gün olduğunu anımsattı.

“3 GÜNLÜĞE GELEN KİŞİLER NEDENİYLE BİR SORUN YAŞANMADI”

“3 günlüğüne adaya gelenlerin muaf tutulması bizi çok yönden kurtarmaktadır” diyen Pilli, KKTC’ye 3 gün için gelen doktor, çocuğunu ziyaret etmek isteyen anne-babalar, cenazeye gelenler olduğunu belirterek, alınan kararın sadece Casino için olmadığının altını çizdi.

3 günlüğüne gelen kişilerle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Pilli, “Dünyaya tamamen kapanamayız” ifadeleriyle, kontrollü açılımın gerekli olduğunu kaydetti.

“VAKALARIN GİDİŞATINA GÖRE TEDBİRLER ARTTIRILACAK”

Kıbrıs’ın güneyinde çalışanlar için 7 günde bir test yapma hedefleri olduğunu kaydeden Pilli, vakaların gidişatına göre tedbirlerin arttırılacağını söyledi.

Pilli göreve geldiğinden beri, Batı Nil Virüsü, hastane yangını ve Koronavirüs salgını gibi durumlarla karşılaştıklarını ifade ederek, süreci başarılı yürüttüklerini belirtti.

“ÜLKENİN HÜKÜMETSİZ OLMASI BİZE ENGEL DEĞİL”

Ülkenin hükümetsiz olmasının, çalışmalarına engel olmadığını ve görevlerinin başında olduğunu aktaran Pilli, 2021 yılının ‘sağlık yılı’ olacağını belirterek, “Sağlık altyapımız muhteşem olacaktır” dedi.

Girne Amerikan Hastanesi’nin tamamlanması için 63 milyon TL bloke edildiğini anımsatan Pilli, “Güzelyurt Hastanesi’nin üçüncü etabı tamamlanacak. Lefkoşa’ya 500 yataklı yeni hastane projesi hazırdır. Bu projelerle sağlık altyapımızı ciddi anlamda güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda 30 Kasım tarihine kadar uzatılan karantina için ise Pilli, “Vatandaşımız merak etmesin. Gereken kararlar alınacak. Türkiye’deki gidişat sıkı takip ediliyor” diye konuştu.