Özer Kanlı: Sendika Başbakan Tatar’a saygısızlık yaptı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Özer Kanlı: Sendika Başbakan Tatar’a saygısızlık yaptı

Bu haber 04 Eylül 2020 - 7:23 'de eklendi ve 568 kez görüntülendi.

BRT’de yaşanan şok eylemle ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan BRTK Yönetim Kurulu Başkanı Özer Kanlı, yaşananların BAYSEN’in suçu olduğunu söyleyerek, “Başbakan Tatar’a saygısızlık yapıldı” dedi.

Yaşananlarla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan BRTK Yönetim Kurulu Başkanı Özer Kanlı, “Yaşananlar sendikanın suçudur” yorumunda bulundu.

Başbakan Tatar’a sendika tarafından saygısızlık yapıldığını ifade eden Kanlı, BRTK çalışanlarının her zaman yanında olduğunu ancak sendikanın TİS talebindeki 11’inci maddede ciddi bir sorun yaşandığını ve kendilerinin attıkları imzaya sahip çıkarken, sendikanın, attığı imzaya sahip çıkmadığını kaydetti.

BRTK’de sözleşmeli olarak çalışanların, sözleşme imzalamak yerine, Toplu İş Sözleşmesi imzalamak istediğini ancak bunun mümkün olmadığını belirten Kanlı, “O zaman kadrolu ile sözleşmeli arasındaki fark ne? Ben Yönetim Kurulu başkanı olarak arkadaşlarımızın yanında durdum ancak BRT’nin, işe gelmeyenlerin kurumu olmasını istemiyorum, bu yapıdan kurtulmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Kurumun önüne hem kendisi hem de kurum müdürü hakkında asılan pankartları hak etmedikleini ifade eden Kanlı, “Ben bu arkadaşları düşündüğüm kadar bu kurumu, bu devleti de düşünmek zorundayım. Ben bu kuruma 9 yaşımda girdim ve kimse benim BRT sevgimi sorgulayamaz. Ben BRT’nin yeni KTHY olmasına göz yumamam” dedi.

Gecede yaşananlara geri dönen Kanlı, Başbakan Tatar’ın oldukça olgun davranarak BRT’den ayrıldığını, istenilse, BRT Müdürü’nün de katılımıyla programın gerçekleşmesi için gerekli şartların oluşturulduğunu belirten Kanlı, Basın Odası programındaki gazeteciler Rasih Reşat ve Cenk Mutluyakalı’nın, söz konusu programı önümüzdeki hafta pazartesi günü Başbakanlık’ta yapılması yönünde teklifte bulunduğunu ve bu teklifi kabul ettiklerini ifade etti.

Kanlı, Türkçe bilen herkes Toplu İş Sözleşmesi’nin 11’nci maddesini okuduğunda Kurum’la sözleşmeli, akitli kaşiyeli personel arasında ikili akit imzalanması gerektiğini anlayacağını belirtti.