OPTİMAR Araştırma Şirketi de Cumhurbaşkanlığı seçim anket sonucunu açıkladı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

OPTİMAR Araştırma Şirketi de Cumhurbaşkanlığı seçim anket sonucunu açıkladı

Bu haber 25 Eylül 2020 - 14:29 'de eklendi ve 529 kez görüntülendi.

Türkiye’nin önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden Optimar da KKTC’de uyguladığı anket sonucu Cumhurbaşkanlığı seçimini UBP adayı Ersin Tatar’ın kazanacağı sonucuna ulaştı.

Ankete göre, seçimin ilk tutunda Ersin Tatar.%30. 7 oy alırken Mustafa Akıncı % 26.3 oy alacak.

İkinci turda ise Ersin Tatar 55.8’le Cumhurbaşkanı seçilirken Mustafa Akıncı’nın oyu %44.2’de kalıyor.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, yaklaşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Optimar Araştırma tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını değerlendirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini temsilen 1200 kişi ile yüz yüze 12-20 Eylül tarihleri arasında yapılan araştırmaya göre ilk turda Ersin Tatar’ın %4,4’lük bir fark ile Mustafa Akıncı’nın önüne geçtiği görülüyor. Ancak ikinci turda Mustafa Akıncı için mutlak bir mağlubiyet gözüküyor gibi. Zira ikinci tur için fark daha da büyüyor. Kararsızlar dağıtılmadan Ersin Tatar %44,9 iken Mustafa Akıncı’nın  oy potansiyeli %35,5 olarak tespit edilmiş. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise Ersin Tatar %55,8 ve Mustafa Akıncı %44,2 oy alıyor gözüküyor. Kaldı ki bir önceki seçimde Akıncı’ya oy verenlerin bu kez ilk turda ancak % 63’ü oy veriyor.

Bir önceki seçimde Mustafa Akıncı’ya oy verenlerin seçim ikinci tura kaldığında %30’u Akıncı’ya vermiyor. %14,7’si Ersin Tatar’a oy vereceğini ifade ederken %15,2’si oy kullanmayacağını söylüyor.

Düşük bir ihtimal olarak gözükse de Tufan Erhurman ve Mustafa Akıncı ikinci tura kalmış olsa sonuç yine Akıncı aleyhine gelişiyor. Tufan Erhurman’ın oyu %55,5 olurken Akıncı’nın oyu %44,5 oluyor.

Araştırma sonuçları bize Akıncı’nın ciddi anlamda yıprandığını gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı süresince yapmış olduğu açıklamalar ve icraatlar ile Ada halkının desteğini yitirmiş gözüküyor.