“OLAĞANÜSTÜ HAL” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

“OLAĞANÜSTÜ HAL”

Bu haber 18 Nisan 2022 - 14:42 'de eklendi ve 270 kez görüntülendi.

   Dünyamız büyük bir iktisadi buhranın içine girmiş bulunuyor.

   Bu iktisadi buhran 1929 büyük iktisadi buhranından daha büyüktür.

   Dünya 1929 büyük iktisadi buhranının olumsuz ve yıkıcı etkilerini on yılda tam olarak atlatamadan, İkinci dünya savaşı çıkmıştı ve dünya perişan olmuştu.

    Dünyamızın şimdi içine girdiği büyük iktisadi buhranın sonuçları 1929 buhranı sonuçlarından çok daha yıkıcı ve büyük olacaktır.

    İnsanlık kıtlık, yokluk ve açlık tehlikesi ile karşı karşıyadır.

    Bu büyük iktisadi buhran, dünyamızı olduğu gibi ülkemizi ve halkımızı da tehdit etmektedir.

    Dünya’da kriz derinleştikçe,  ki derinleşmeye devam edecektir, yıkıcı sonuçları da artarak yükselecektir.

    Bence bu krizin panzehiri;

1) Üretimi, özelliklere de tarımsal gıda üretimini artırmak, üretimde verimliliği yükseltmektir.

2) Her alanda tasarruf sağlamaktır.

3) Her türlü israfı önlemektir.

       Tüm bunları başarmak için de, zümresel çıkarları bir yana bırakarak, toplumsal çıkarları ön plana alıp, toplumsal dayanışmayı yükselterek başarabiliriz.

     Ülkemizde, sendikalar ve muhalefet, bu gerçekleri görmezden gelerek, yada görmeyerek, krizin yıkıcı sonuçlarından, siyasi ve zümresel çıkar peşinde koşup, ülkenin bu kriz ortamında, hiç ihtiyacı olmayan sosyal ve siyasal bir kaos yaratıp, siyasi rant yaratma peşinde koşuyorlar. 

  Bu büyük kriz ortamında, sendikaların ve muhalefetin yaratmaya çalıştığı kaotik ortam, çok tehlikeli ve krizin yıkıcı sonuçlarını artırıcı bir nitelik taşımaktadır.

    Ben, ülkeyi sosyal ve siyasal bir kaos ortamına çekmeye çalışan herkese hatırlatırım, tuttuğunuz yol, bu ülkeye ve halkımıza kötülük etmek demektir.

    Dünyayı kasıp kavurmaya başlayan ve önümüzdeki zaman diliminde, olumsuz etkileri daha da  yıkıcı olmaya devam edecek olan büyük iktisadi krizi görün ve ülkemizi ve halkımızı bu büyük olumsuzluklardan kurtaracak yapıcı ve yardımcı olmaya çalışın.

     Ülke olarak bu büyük iktisadi buhranın yıkıcı sonuçlarından kurtulamazsak, yaratacağınız kaotik ortamla elde edeceğiniz siyasi ve zümresel çıkarlar da, bilin ki bir işinize yaramayacaktır.

   Toplumsal olarak bu krizin üstesinden gelemezsek, hepimiz krizin yaratacağı büyük enkazın altında kalıp edileceğiz.

    Hükümet de kendi içinde, hem topluma öncülük etmek, hem de kriz ile mücadelede başarılı olmak  için çok ciddi tasarruf tedbirlerini bir an önce almalı ve tasarruf tedbirlerini, her alanda, derhal uygulamaya koymalıdır.

    Üretimi ve üretimde verimliliği artırmak için üreticilere çok ciddi destek programları planlanmalı ve bu destek programlarını çok hızlı bir şekilde uygulamaya koymalıdır.

    Yoksa, dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan bu büyük iktisadi buhranın yıkıcı etkilerinden, ülkemizi ve halkımızı kurtulmak için, ülkede bir olağanüstü hal ilan etmek, anayasal ve demokratik bir yol olarak da, toplum olarak önümüzde duruyor.

     Herkese hatırlatırım..

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA