Oktay: Onarım çalışmalarında sona gelindiğine memnuniyetle şahitlik ediyoruz « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Oktay: Onarım çalışmalarında sona gelindiğine memnuniyetle şahitlik ediyoruz

Bu haber 10 Eylül 2020 - 19:27 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.

Mersin’in Anamur ilçesi açıklarında devam eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´ne Toroslar´dan can suyu taşıyan, KKTC Su Temin Hattı onarım çalışmalarını Başbakan Ersin Tatar ile birlikte yerinde inceleyen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 25 Eylül’den itibaren onarılan boru hatları aracılığıyla Anadolu’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yeniden su verileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Ormanı Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Başbakan Ersin Tatar, DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız birlikte Anamur açıklarında demirleyen ‘Skandi 7’ adlı gemiye helikopterle gitti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, gemiye inmeden önce helikopter ile havadan çalışmaları kontrol etti. Daha sonra da gemiye geçen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay beraberindekilerle çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ardından kameraların önüne geçen Oktay, proje ile KKTC’nin gücüne güç katmaya devam edeceklerini belirterek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´ne Toroslar´dan can suyu taşıyan, KKTC Su Temin Projesi onarım çalışmalarını yerinde incelemek üzere KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar, Tarım Bakanlarımız ve ilgili kurum temsilcilerimiz ile Anamur açıklarındayız. Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve ardından başbakan olduğu dönemde denizin altına inşa edilecek bir isale hattıyla Kuzey Kıbrıs’a su verilmesi gündeme gelmiş ve bu büyük proje Cumhurbaşkanımız liderliğinde 2015 yılında hayata geçirilmişti. O günden bu yana, dünyada bir ilk olarak deniz altında askılı sistemle inşa ettiğimiz boru hattı, 101 milyon metreküpten fazla suyu KKTC’ye taşımıştır. İçme suyu hatlarının yanı sıra tarımsal sulama hattı çalışmalarımız devam ederken bu yıl içinde deniz geçiş isale borularında bir arıza tespit edilmiştir. Arızanın ortaya çıktığı ilk andan bugüne ilgili kurumlarımız onarım çalışmalarını titizlikle yürüttüler” dedi.

25 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Süreci başından beri takip ettiğini ifade eden Oktay, “Bugün burada onarım çalışmalarında sona gelindiğine memnuniyetle şahitlik ediyoruz; 25 Eylül Cuma günü saat 16.00’da ise Anadolu’nun can suyu, onarılan boru hatlarından geçerek KKTC’ye hayat vermeye devam edecek. Kıbrıs Türk’ü kardeşlerimize bu müjdeyi Başbakan Ersin Tatar ile birlikte veriyor olmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum. KKTC’nin gücüne güç katan tüm iş birliklerimizin, projelerimizin temelinde milli değerlere birlik ve beraberlik içinde sahip çıkmamız vardır. Biz Türk milleti olarak, omuz omuza vererek; gönül birliğimizi, dayanışma ruhumuzu muhafaza ettiğimiz sürece birlikte tüm sorunların üstesinden gelecek; tüm engelleri aşacağız. Kardeşlik bağlarımızla sarıldığımız KKTC’nin daha müreffeh hale gelmesi için salgında, yangında, kuraklıkta yardıma ilk koşan olduğumuz gibi Doğu Akdeniz’deki hakkaniyet mücadelesinde de Kıbrıs Türkü´nün yanında olmaya devam edeceğiz. Onarım çalışmalarında emeği geçen, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve de Deniz Kuvvetlerimiz başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, yüklenici firmalara ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘ÜLKEMİZİN HAKLARINI SAVUNACAĞIZ’

Oktay, konuşmasından devamdan süren tatbikata değinerek şunları söyledi:

“Bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Mavi Vatan’da olmayan devam edeceğiz. TSK ve Kıbrıs birlikleri Şehit Pilot Cengiz Topel Tatbikatı´nı hala sürdürüyor. Ülkemizin haklarını ne pahasına olursa olsun savunacağız.”