NE YAMAN ÇELİŞKİ: 1 MAYIS « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

NE YAMAN ÇELİŞKİ: 1 MAYIS

Bu haber 06 Mayıs 2019 - 6:37 'de eklendi ve 48.618 kez görüntülendi.
Neyi kutladı işçi sınıfı!
Açlığını mı işsizliği mi, yoksulluğunu mu sefaletini mi!
İş cinayetlerini mi?
İşçilerin çalışma saatlerinin düzenlenememesini mi, özel sektörde hakkını arayamamasını mı, tatilinin, ücretinin, hakkının hesabını soramamasını mı?
Bakan bakanlık kelimelerinin saygınlığı devleti temsil ediyor olması ve tabi ki yaptırım gücü ve ciddiyeti sorgulanıyor artık.
Marketler kapalı kalacakmış, işçiler tatil yapacakmış falan da filan…
Kimse ne bakanları ne bakanlıkları ciddiye almadı ne hazin! Kurumsal saygınlık ve ciddiyetin ve devlete güvenin kaybolması bu konuların erozyona uğratılması ne acı! Ne işçiniz ne memurunuz ne özel sektörünüzün sizi ciddiye almaması 1 Mayıs’ta nasıl da ortada!
Neyi kutlayacak işçi sınıfı! 1 Mayıs tarihine bakıldığında nereden nereye gelmiş ABD ve Amerika ya biz!
Sanayileşmeyle birlikte 19. yy başları İngilteresinde binlerce küçük ev tipi atölyeden modern sanayiye doğru gelişim başladı. 1880’li yıllar, ağırlıklı olarak insan gücünün kullanıldığı ve çalışma şartlarının çok kötü olduğu yıllardı. Küçük çocukların bile karın tokluğuna çalıştırıldığı, on dört on beş saate varan iş günleri söz konusuydu. Avrupa ve Amerika’da şirketler eşi görülmemiş bir hızla büyürken, işçiler, işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.
Çalışma koşullarının zorluğu ve çalışma saatlerinin uzunluğu kabul edilebilir değildi. Bu sebeptendir ki Amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadelesi 1884’te başladı. Chicago’da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886’dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı. 1 Mayıs 1886’da ABD’nin büyük kentlerinde beş binden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan dördü idam, dördü ağır hapis cezasına çarptırıldı. ABD’nin Chicago kentinde kırk bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırıldı.
Sekiz saatlik işgünü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı, greve çıkanlara ateş açıldı ve 4 işçi yaşamını yitirdi. Üretim araçları gelişirken çalışma koşulları iyileştirilmiyordu, iç savaşın ekonomik faturası ucuz işgücüyle ve uzun çalışma saatleriyle kapatılmaya çalışılıyordu. ABD’de 1874 yılında dört eyalette birden ücretlerin düşürülmesi kararına işçiler direndi, işçilerin direnişi kanlı biçimde cevap aldı, 10 işçi lideri asıldı, 14 işçi lideri zindanlara atıldı.
1877 yılında bütün baskılara şiddete rağmen 8 saatlik işgünü isteyen ve ücretlerinin düşürülmesini protesto eden işçiler eylemlerini doruğa ulaştırdı, eylemler sonunda 12 demiryolu işçisi öldürüldü. 1877 direnişi de kanlı biçimde sona erdi. İşçi sınıfı örgütlenmesini sürdürdü yılmadı. 1 Mayıs 1886 günü ABD’de bütün işçiler genel greve gitti. 80 bin işçi sekiz saatlik işgünü için direnişe geçti. 3 Mayısta Chicago’da direnişçi işçilerin üzerine ateş açıldı, yüzlerce işçi çoluk çocuk demeden vuruldu, hapse atıldı. Polisler kitleye ateş açmaktan çekinmedi. 1888 Aralık ayında toplanan ABD işçi federasyonu 8 saatlik işgünü elde edilinceye kadar, her yıl 1 Mayısta kitle gösterileri düzenleme kararı aldı. Avrupa’da da aynı aylarda Fransız ve Belçika işçi sendikaları konfederasyonları sekiz saatlik işgünü için savaşım kararı aldı.
2019 KKTC 1 Mayıs kutlamalarının ardından bakılınca insanın yüzüne tokat gibi çarpan gün görüyor insan.
Tüm gün boyunca iş güvenliği işçi sınıfının hakları özelde kamuda çalışanların adaletsizliği diye slogan atmış, emekçilerin korunması uğruna bağırmış kitleler mi var! Peki, 1 Mayısın ardında ne kaldı?
Piknikler, geziler, kebaplar, şişler ve düşünmeden yerlere atılmış yüzlerce kâğıt parçası, çöp, şişe ve onları temizlemek için çalışmak zorunda kalan onlarca işçi, yani işçi sınıfının ta kendisi. Ne yaman çelişkidir ki bu böyle?
Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayısımız kutlu olsun.

NAZMİYE ÇELEBİ[email protected]
PENCERE