Muharip Dernekler Platformu’ndan kınama « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Muharip Dernekler Platformu’ndan kınama

Bu haber 20 Mayıs 2022 - 15:05 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

Muharip Dernekler Platformu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve egemenliği ile anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne (TC) karşı yapılan “çirkin, haddini ve maksadını aşan her türlü girişimi” kınadı.

Platformdan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk halkının, şehit ve gazilerin can ve kanlarıyla, varoluş mücadelesinde ağır bedeller ödeyerek, kavuştuğu KKTC’ye ve her zaman ve her koşulda desteğini esirgemeyen anavatan TC’ye yönelik “seviyesiz ve hadsiz” açıklamaların yanı sıra açılan pankartlara demokratik hak ve ifade özgürlüğü olarak yaklaşılamayacağı belirtildi.

Açıklamada, Kıbrıs Türk halkını soykırımdan kurtaran, Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakını önleyen sadece Kıbrıslı Türklerin değil tüm adanın garantörü olan TC ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adadaki varlığının, Rum ve Yunanlıların Enosis hayallerini engellediği gibi 1974 Mutlu Barış Harekâtı’ndan bugüne kesintisiz huzur ortamını da tesis ettiği kaydedildi.

“Birileri işgalci arıyorsa, Kıbrıs Türkü’nü kurucu ortağı olduğu devletten dışlayarak, o devletin tek hakimi oldukları iddiasını taşıyan ve onu işgal eden Rumlar ile megalo idea hayallerini taşıyan Yunanistan’a baksın” denilen açıklamada, “Türkiye aleyhindeki bazı pankartların Rum ve Yunanlıların borazanlığını yapanlar tarafından açıldığını ve ülkeden bu kişilerin gitmesi gerektiği” görüşünü savundu.

Devlet kurallarını yıkan, devlete saldırarak, suç işleyenin yanına kar kalmaması anında işlem yapılması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Yargıya başvurulmalı ve gecikmeden işlem yapılmalıdır” denildi.

Platform açıklamasında, bu tür menfi girişimleri önlemek için yaşanan acılardan ders alınarak, milli varoluş ve mücadele tarihiyle ilgili eğitimin yapılandırılması gerektiği belirtildi.

Yunanistan ve Başbakanı Miçotakis’in, TC ve KKTC’ye yönelik emellerini emperyalist ülkeleri de yanına alarak, gerçekleştirme hevesinde olduğu ve bu girişimlerine bir yenisini daha eklediği kaydedilen açıklamada, Miçotakis’in ABD Kongresi’ndeki konuşmasına işaret edilerek, “Mavi Vatan Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi gasp etme niyetlerini tekrar gündeme getirmiştir” denildi.

Platform açıklamasında imzası olan dernekler şöyle:

“Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği, KKTC GKK Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, KKTC Emekli Polisler Derneği, Sönmezliler Ocağı, Mücahit Komutanları Derneği.”