LEFKOŞA’DA YAPILACAK HASTANE… « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

LEFKOŞA’DA YAPILACAK HASTANE…

Bu haber 17 Şubat 2020 - 9:55 'de eklendi ve 47.615 kez görüntülendi.

Maraş Açılımı’nın, şekline, zamanına, toplantı türüne, yerine ve konuklarına saldırı görmekle birlikte hala, içeriğine saldırı yok. Bu iyi bişey. Ama Maraş’la birlikte Sağlık alanında ortaya konan yeni hastane açılımı da en az onun kadar önemli bir açılım…

Ülkenin en önemli ihtiyaçlarından biri olan yeni Lefkoşa Devlet Hastahanesi konusunda, tıpkı suda olduğu gibi, atılan adımı kirletmek anlamında yapılan saldırıları da seçim sürecine vermek lazım. Yeni hastane ne demek?

1. Yapılacak yeni hastane BRT arkasında önceden saptanmış ve yeni çevre yollarının tam kesişme noktasında yer alacak. Erişimi ve ulaşımı son derece kolay bir mevkiye yapılacak. O bölgede tamamlanması gereken tüm yol ve altyapı çalışmalarının da bitirilmesi sözü verildi.

2. Fiziki anlamda mevcut hastanenin iki katından daha büyük olacak hastane, koğuş tipi olmayacak. Yani 500 yatak kapasiteli denen hastane bizim kullanım koşullarımıza göre aslında 1500 yatak kapasiteli.

3. Türkiye Şehir hastaneleri mantığı ile yap işlet devret modeli olmayacak. Yani Hastanenin tüm finansmanı TC tarafından karşılanacak. KKTC bütçesinden bir finansman çıkmayacak.

4. Her tür sağlık hizmeti ve her tür sağlık operasyonunun yapılabileceği ve sevklere gerek duyulmayacak şekilde tasarlanacak hastane tüm sağlık hizmetlerinin aynı çatı altında verileceği bir sağlık üssü olacak.

5. Hastane ile birlikte sağlık çalışanlarının sayısı da ciddi oranda artırılacak. Eksik doktor, eksik hemşire konusu da planlanaacak ve iyileştirilecek.

6. Sağlık hizmetleri alanında bir hafta sonraya bir ay sonraya verilen randevular tarih olacak. yeni hastanede gerek yeni teknoloji kullanımı sayesinde, gerek altyapının yeni teklojiye uygun planlanması sayesinde, gerekse teknolojik gereçlerin sayılarının ihtiyaclara göre yeniden planlanması sayesinde, hizmet kalitesi ve hızında ciddi iyileşmeler yaratacak.

7. Hastane projelendirme süreci seçim sonrası hızlıca tamamlanacak. Temel atılması ile birlikte 2/3 yıllık bir süre içerisinde tamamlanıp hizmete açılacak.

8. Yetkililer bu sözü, kamuoyuna açık, basın önünde, hiçbir kuşkuya mahal vermeksizin açıkça vermişlerdir. Gerekçesini nereye çekerseniz çekin, ülkenin geleceğine, ülkenin sağlığına bir yatırım yapılmıştır. #herkese bir gün lazım olur.

ÖZDEMİR TOKEL[email protected]
İŞİN ÖZÜ