“Karar anı geldi çattı…” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

“Karar anı geldi çattı…”

Bu haber 26 Eylül 2020 - 13:51 'de eklendi ve 373 kez görüntülendi.

Bana göre artık herkes açık olmalıdır.

Türkiye de , UBP de, TDP, CTP, HP; YDP; DP de…

Hani ” karar anı” derler ya…

İşte öyle bir noktadayız.

YA 50 SENE DAHA FEDERASYON KAZIĞINA bağlı kalacağız, ya da AYAĞA KALKIP, ” yeter be” diyeceğiz.

Türkiye’nin tavrı netleşti gibi…

Ne deniyor?

1- ETKİN VE FİİLİ GARANTÖRLÜKTEN TAVZİ YOK

2- KIBRIS TÜRKÜ GÜZELYURT VE KARPAZ’I ASLA TOPRAK TAVİZİ OLARAK VERMEMELİDİR

3- MARAŞ ARTIK KIBRIS TÜRK İDARESİNDE 1974 ÖNCESİ SAKİNLERİ İÇİN AÇILMALIDIR

4- FEDERASYON GÖRÜŞMELERİ CRANS MONTANA’DA SONA ERMİŞTİR

5- TÜRKİYE İÇİN BUNDAN SONRA KIBRIS KONUSUNDA KONUŞULABİLECEK ÇÖZÜM ŞEKLLERİ EGEMEN İKİ DEVLET ESASINA DAYALI ÇÖZÜM ŞEKİLLERDİR.

6- TÜRKİYE’NİN ÖNERDİĞİ GAYRİ RESMİ 5’Lİ TOPLANTI ( Türkiye, KKTC, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve BM) federasyon görüşmelerinin nasıl devam edeceği ile ilgili değil, 2 Devletli çözüm modelinin gündeme gelip gelmeyeceğinin anlaşılması içindir.

7- EGE VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ HAKLARDAN ASLA TAVİZ VERİLMEYECEKTİR. Kıbrıs çevresindeki doğal gaz arama çalışmaları sonuna kadar devam ettirilecektir.

8- Türkiye artık KKTC’nin ekonomik atılımının ertelenemez olduğunun farkınadır ve gereken hamlenin yapılması için tüm ağırlığını ortaya koyacaktır

9- Kıbrıs Türkleri sadece göstermelik bir dönüşümlü başkanlığa razı olmalı, yönetime etkin katılım istemeli, veto hakkından vazgeçmemelidir.

Ulusal Birlik Partisi Türkiye’nin uzun süre federasyon için çaba harcadıktan sonra bu noktaya gelmesinden memnundur.

Neden?

Çünkü, UBP, Rum tarafının bizim olmazsa olmazlarımızı asla kabul etmeyeceğini, sadece ve sadece KKTC’nin tanınmasını engellemek için federasyon görüşmesi yaptığını iyi biliyor.

Haksız da değildir.

HADİ ÇIKSIN SAYIN AKINCI VEYA SAYIN ERHÜRMAN VE RUM TARAFININ BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ OLAN ŞU KONULARI KABUL ETTİĞİNİ SÖYLESİNLER DE TARTIŞALIM….

A. Rum Temsilciler Meclisi oy birliği ile TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTÖRLÜĞÜNÜ içeren bir anlaşmanın asla kabul edilmeyeceği kararını oy birliği ile almıştı. Bundan geri adım var mı? Yok

B. Rum tarafı asla Kıbrıs Türk tarafının vetosunu kabul etmeyeceğini açıklamıştır. Bundan geri adım attılar mı? Atmadılar. Peki de biz 1960’tan da geri gidip veto hakkımızdan vaz mı geçeceğiz? Rum, bütün AB ülkeleri Belarus’a yaptırım uygulanması konusunda birleşirken , AB TÜRKİYE ALEYHİNE KARAR ALMADIĞI İÇİN BELARUS ALEYHİNE KARAR ALINMASIN VETO EDEBİLİYOR AMA BEN KURULACAK ORTAKLIK’TA VETO HAKKIM OLMAMASINI KABUL EDECEĞİM HA…Bunu kabul eden Kıbrıs Türk lider kusura bakılmasın ama ” halkına ihanet etmiş olur”.

C. Rum tarafı Karpaz, Güzelyurt ve Güney Mesarya’yı toprak tavizi olarak istiyor…Var mı verecek bunları?

D. Rum tarafı mülkiyet konusunda ciddi bir oyun peşindedir. KKTC Devleti’nin verdiği tüm tapuları süreç içinde geçersiz kılacak formülleri masaya koyuyorlar, gerçeklere değil kendilerince uluslararası hukuka uygun olarak nitelendirdikleri belgeye göre çözüme bizi sürüklemeye çalışıyorlar. Var mı bu oyuna gelecek?

Peki Türkiye, Rum tarafı ve UBP’nin tutumları böyleyken Sayın Akıncı ve Sayın Erhürman ne diyorlar?

Sayın Akıncı, Erhürman’dan daha açık konuşuyor ve şöyle diyor:

a. Benim Türkiye ve Kıbrıs Türk Halkı’nın en büyük siyasi kurumu UBP umurumda değil ben federasyondan başka şey konuşmam…

b. Crans Montana’da federasyon artık olmaz demiştim ama Nikos Anastasiadis beni bunalıma soktuğu için öyle konuşmuştum.

c. Bir güvenlik sistemi olacak ama Türkiye’nin garantörlüğü sulandırılabilir.

d. Güzelyurt’u zaten verdim, eğer Rumlar bize de başka bir yerde özerk bölge, ya da bizim devletçiğimize bağlı bir kantoncuk verirlerse ben de Karpaz’da Rumlara böyle bir hak veririm

e. Maraş Kıbrıs Türk idaresinde açılamaz. BM’ye verirsek açılır.

f. Yönetime etkin katılım veto hakkı o kadar önemli değildir , yeter ki dönüşümlü başkanlık olsun.

Peki ya Sayın Erhürman ne diyor?

1- O da kendisini federasyona bağlı ve bağımlı olarak lanse ediyor.

2-Maraş’ın BM’ye verilmesini ve açılmasını savunuyor

3-Crans Montana’da kalınan noktadan, Berlin’de Anastasiadis ile Akıncı arasında varılan uzlaşma doğrultusunda devam edilmesini istiyor…( Aslında Sayın Erhürman işte bu yüzden Sayın Akıncı’nın oy olarak gerisinde kalıyor…Çünkü AKINCI’dan bir farkı yok gibi…ZATEN OLMASI DA DOĞAL OLMAZ, ÇÜNKÜ SAYIN AKINCI TÜM GÖRÜŞMELERİ CTP MİLLETVEKİLİ ÖZDİL NAMİ İLE BİRLİKTE YAPTI…ŞİMDİLERDE SAYIN ERHÜRMAN PROPAGANDASI YAPAN SAYIN FİKRİ TOROS İSE SAYIN AKINCI’NIN ŞU ANDAKİ GÖRÜŞMECİSİ GİBİDİR)

Durum bu…

TUTUMLAR BUNLAR…

Doğu Akdeniz ise kaynıyor.

Herkes doğal gazın peşinde.

Belli ki bölge yeniden şekillenecek, bölgedeki güç dengesi yeniden oluşacak.

İŞTE BU NOKTADA KARAR KIBRIS TÜRKÜ’NÜN…

HALKIMIZ YA UBP VE TÜRKİYE İLE YENİ BİR GELECEĞE YÜRÜYECEK, YA DA SAYIN AKINCI İLE RUMUN İSTEDİĞİ GİBİ FEDERASYONCULUK OYNAMAYA DEVAM EDECEK….