Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne ivedilik verildi « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne ivedilik verildi

Bu haber 30 Kasım 2020 - 16:05 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne ivedilik verildi.

Genel Kurul toplantısında “UBP Güzelyurt Milletvekili Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin Ekonomi Bütçe ve Maliye Komitesi’nde Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesi” önerisi ele alındı.

Pandemi nedeniyle, gerekli sağlık alet ve teçhizatların, ilaç ve kitlerin salgın sürecince Türkiye kamu ve kuruluşlarından ihalesiz olarak alınmasını kapsayan önerinin oylanması öncesi söz alan Sağlık Bakanı Ali Pilli, ihale süreçlerinin uzun sürdüğünü, bu yasanın geçmesinin halk sağlığı için önemli olduğunu kaydetti.

Pilli, bu şekilde alınacak teçhizat, ilaç ve benzerlerinin daha çabuk ve daha ucuz şekilde alınabileceğini söyledi, gerekli görülürse değişikliklerin komitede yapılabileceğini anlattı.

UBP Milletvekili Özdemir Berova da CTP’nin ve HP’nin destek vermesinin kendileri için memnuniyet verici olduğunu belirterek ülkenin ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar içinde olduğunu kaydetti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’i böyle önemli bir konuyu farklı mecralara çekmekle suçlayan Berova, “Yasama organı burasıdır ve Meclis’e gelen her öneri kimden gelirse gelsin üzerinde düşünülmek kaydıyla komitelerde görüşülür. Bugüne kadar yapılan tüm komite çalışmalarında gerek iktidar gerek muhalefet yapıcı bir şekilde çalışmıştır” dedi.

Berova bu yasa önerisinde asgari müştereklerde anlaşılacağına emin olduğunu kaydederek, ilgili öneriyle ilgili bilgi konusunda TDP’ye bilgilendirme yazısı gönderilmiş olması gerektiğini, eğer bu gerçekleşmediyse bunun nedenlerinin incelenmesi gerektiğini anlattı.

Komitede bu önerinin görüşülmesi için olumlu oy vereceklerini ifade eden Berova, tüm partilerin, konunun hassasiyeti de göz önüne alınarak görüşülmesi için olumlu oy vermelerini istedi.

Konuşmaların ardından öneri oy çokluğuyla kabul edildi.