Hasipoğlu: Kıbrıs meselesi Maraş açılımıyla farklı bir boyut kazandı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Hasipoğlu: Kıbrıs meselesi Maraş açılımıyla farklı bir boyut kazandı

Bu haber 07 Ekim 2020 - 13:42 'de eklendi ve 287 kez görüntülendi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Oğuzhan Hasipoğlu katıldığı bir programda Kapalı Maraş açılımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kapalı Maraş’ın açılımının uzun zamandır üzerinde çalışılan bir proje olduğuna vurgu yapan Hasipoğlu, hukuki altyapının hazır olduğunu ve sadece siyasi irade noktasında olunduğunu dile getirdi.

“FEDERASYON İSTEYENLER TARAFINDAN ELEŞTİRİLİYOR”

Kapalı Maraş’ın açılımının eleştirilere sebep olması hakkında da değerlendirmelerde bulunan UBP Milletvekili Hasipoğlu, “Bu kararı eleştirenler federasyonun tek alternatif olduğunu söyleyenlerdir” dedi.

Hasipoğlu, herkesin ‘yapamazsınız, gerçekleştiremezsiniz’ demesi üzerine “kimsenin inanmadığını gerçekleştirdik” diyerek diğer konularda çözüme ulaşılamadığı için bu yolu tercih ettiklerini aktardı.

“MARAŞ FEDERASYON MASASINDA YILLARCA MEZE YAPILDI”

Hasipoğlu, federasyon masasında yıllardır ‘meze’ olarak Kapalı Maraş’ın konuşulduğunu ve artık pazarlık konusu olarak konuşulmasını istemediklerinin altını çizerek “46 yıldır kapalı tuttuk, müzakere masasında çözüm için Rum Yönetimine verilecek olarak gördük fakat artık Güney’in iradesinde bir çözüm istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

UBP Milletvekili Hasipoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra muhalefetin hükümetin başına geçmesi halinde “Federasyon tek çözümdür” söylemlerini kullanan adayların Kapalı Maraş’ın açılımı hakkında sonucun ne olacağını öngöremediğini de belirtti.

Eğer tekrar federasyon masasında oturulursa, “Belki de bu hamlelerimiz makul ölçüde masaya oturacak konfederasyon veya iki devlet temelinde bir çözüme kavuşulacak bir çözüme yol açmış olur” ifadelerine yer veren Hasipoğlu, “Güzelyurt bölgesine de Maraş bölgesine de hak ettiği değeri vereceğiz ve kendi ayaklarımızın üzerinde duracağız” söylemini kullandı.

Federasyon masasında “Bu al-ver 40 yıldır yapılıyor 40 yıldır da gerçekleşmiyor” diyen Hasipoğlu, “Neden Güney Kıbrıs’ın iradesine tabi olalım?” ifadelerini kullandı.

(kaynak: Kıbrıs Postası)