Hasipoğlu: Gündemde artık iki devletli çözüm var « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Hasipoğlu: Gündemde artık iki devletli çözüm var

Bu haber 27 Kasım 2020 - 20:34 'de eklendi ve 497 kez görüntülendi.

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, BRT’de katıldığı programda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs’a yapacağı ziyareti değerlendirdi.

Kıbrıs sorunun yeni boyut kazanacağı bir dönemin başlangıcında olunduğunu söyleyen Hasipoğlu, bunun Lute’un 1 Aralık’ta Kıbrıs’a yapacağı ziyarette dile getirileceğini ifade etti.

“İki devletli çözümün gündeme gelmesinin sebebi federasyon temelindeki görüşmelerin tüketilmesidir” diyen Hasipoğlu, Kıbrıs konusunda artık başka şeylerin konuşulması gerektiği ile ilgili talebin çok haklı bir talep olduğuna vurgu yaptı.

Bu talebin ortaya konulmasıyla birlikte Rum tarafının reaksiyon göstereceğine değinen Hasipoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın her fırsatta sürecin tüketildiğini dile getirdiğini anımsattı.

“Birleşmiş Milletler’in bu talebi Kosova örneğindeki gibi kabul etmesi gerekir” diyen Hasipoğlu, bu anlamda Lute ile 1 Aralık’ta yapacağı görüşmenin önemli olacağına dikkat çekti.