Güreşe ilgi artırılmalı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Güreşe ilgi artırılmalı

Bu haber 09 Şubat 2022 - 17:19 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

Ata sporumuz güreş Covid-19 salgın kısıtlamalarından belki de en çok olumsuz etkilenen spor branşı oldu.

2021 yılı Mayıs ayında spordaki kısıtlamalar kaldırılmaya başlandığında kapalı alanda yapılan güreş sporu için de yeşil ışık yanar diye düşünülmüştü.

Ancak maalesef öyle olmadı.

Benzer birçok spor dalına izin verilirken, güreşe izin verilmedi.

Yine de çalışmalarını sürdüren Güreş Federasyonu, plaj güreşi konusunda yaptığı girişimin karşılığını alarak, bu dalı ilk kez başarıyla organize etti. Dünyada, özellikle yaz aylarında ciddi şekilde organize edilmeye başlanan plaj güreşi müsabakaları ülkemizde ilk kez yapıldı.

Beş turnuva başarıyla organize edildi.

İskele ve Mağusa bölgesinde, müsabakaların yapılacağı yerlerin ilgili belediyelerinin de destekleriyle organize edilen turnuvalara sporcu ilgisi büyük oldu.

Federasyon her yıl bu güreş dalında müsabaka organize etme konusunda karar da aldı.

Ligler ve diğer özel turnuvalar da 2022 yılı içinde başlayacak ve organize edilecek beklentisi içerisindeyiz.

Düne kadar genel anlamda sadece “serbest” ve “grekoromen” bildiğimiz güreş sporunda geleneksel dalların sayısının yeniden organize edilmesine önem veriliyor.

Özellikle de Anadolu’da.

Yağlı güreşler, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, aşırtmalı aba güreşi, plaj güreşi, gibi birçok güreş dalının, özellikle yaz aylarında adeta bir şenlik havasında ve de en önemlisi yöresel destekle ki bunların içinde devlet, hükümet, iktidar-muhalefet, yerel yönetimler ve birçok sivil toplum kuruluşları var, başarılı bir şekilde yapıldığını izliyoruz.

İnternet ve sosyal medya yayınlarının da artmasıyla bu spor dallarına, özellikle futbol, basketbol, voleybol ve diğer birçok spor dalının ara verildiği dönemde, ilginin artarak gösterildiğine tanık olmaktayız.

Ata sporumuz güreşin, birçok dalıyla birlikte bu kadar organize bir şekilde uygulandığı Anadolu’yu örnek almamız gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Başkan Mehmet Öznacar yönetimindeki Güreş Federasyonu’nun, güreşe olan ilgiyi artırma yönünde çalışmalara önümüzdeki dönemde daha fazla önem vereceğine inanıyoruz.

Özellikle gençlerin yaz dönemlerinde spordan uzaklaşma yerine güreş aracılığıyla plajlarda ya da çim alanlarda zararlı alışkanlıklardan uzak durma adına da hareketli olması sağlanabilir.

Bu konuda spor basını olarak desteğe de hazırız.

KAYA EMİROĞLU[email protected]