“Görüşmeler onlarca yıl sürdü..” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

“Görüşmeler onlarca yıl sürdü..”

Bu haber 25 Eylül 2020 - 19:42 'de eklendi ve 385 kez görüntülendi.

Nesiller tükendi, yeni nesiller doğdu, görüşmeler tükenmedi, sürdü, sürdü..

Görüşmeler sürdüğü müddetçe hiçbir Rum siyasetçi, Rum gazetesi veya sivil Rum, anlaşma olduğunda  K/Türkler “Kurucu ortak” (İdritis) olacak demedi/demez..

“İştirakçi”(Sinistondas) olacak der..

Ama bu “Sinistondas”(iştirakçi) kelimesi federalistlerce Türkçeye “kurucu” olarak tercüme edilerek servis edilir. Bütün  federalci medya da öyle yazar/çizer/söyler..

K/T halkı da bunu yer(di eskiden) ve  “kurucu ortak” olmak için görüşüldüğünü zanneder(di eskiden)…

………

Kran Montana çöker.. Çökerten de Anastasiades, malûm..

E görüşmelerin devam etmesi  lâzım?? Anastasiadesin çökmenin sorumluluğundan da sıyrılması gerek??…

Hemen bir –güya- yeni öneri paketi hazırlar Anastasiades.

18 Kasım 2018 tarihinde Rum Ulusal Konseyini toplar, önerilerini izah edip onay alır ve  görüşme masasına koyar.

Sorarlar Anastasiadese önerilerinin tanımını..

Önerim “halari omosbondia”dır (gevşek federasyondur)  demez.

Ama,  federalistler bunu K/T kamuoyuna büyük bir yaygarayla “Gevşek federasyon” olarak duyururlar önce..

“Apokentrosi”dir der Anastasiades.. Yani Adem-i merkeziyetçilik.. Merkezi olmayan, veya yetkileri çok zayıf bir merkez ve buna bağlı yetkileri çok güçlü iki merkezli bir öneridir der.

Bunun üzerine federalistler hemen çark eder, AB aşığı olmalarından menkul olsa gerek, “Desentralizasyon” koyarlar adını..

Ama yine birşeyler gizlenir K/Türk halkından..

Anastasiadesin Rum ulusal konseyinden 18 Kasım 2018’de onay aldığı önerilerin Adem-i merkeziyetçilikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. (Belge aşağıda)

Anastasiadesin “Apokentrosi”sine göre:  Dışilişkiler, AB ilişkileri, AB temsilciliği, dış politika, uluslararası anlaşma yapma yetkisi, savunma politikası ve yetkileri, kara/hava/deniz sınırlarının kontrol ve güvenliği, vatandaşlık, pasaport verme, muhaceret, adadan ihraç, terörle/uyuşturucuyla/kara para aklamayla ve organize suçlarla mücadele, federal bürokratların/diplomatların/AB nezdindeki memurların ve uluslararası kurumlardaki temsilcilerin atanması ve fikri mülkiyet, limanlar, havaalanları v.s tüm hayatî yetkiler merkezi(federal) hükümette olacaktır, artı, Rumun çoğunlukta olacağı  bu federal hükümette kararlar oy çokluğu ile alınacaktır…

Yani anlıyacağınız, bir devleti devlet yapan en önemli tüm yetkiler Rumlar tarafından kullanılacaktır.. Türkler bu kararlarda söz sahibi olamayacak, iştirakçi (sinistondas/constituent) merkezler üzerinden kendilerine  bırakılan ıvır zıvır yetkilerle yetineceklerdir..

Ve en önemlisi : Bu yetkiler tartışılmazdır ve önerinin görüşülmesi kabul edildiği anda, bu yetkilerin merkezi hükümette olacağı peşinen kabul edilmiş olacaktır..

Anastasiadesin “Apokentrosisi” işte budur, ama, federalistler bunu K/T halkına layıkıyla anlatmaz. Rum gazetelerinde sayfa sayfa yayınlanan önerilerin aslı, Türk medyasına servis edilmez, ya da ettirilmez..

Kıbrıslı Türkler de bunu yer(di eskiden) ve zayıf merkezi (federal) bir hükümet, buna karşılık iki güçlü (Türk ve Rum) toplumsal merkez temelinde bir idare şeklinin görüşüldüğünü zanneder(di eskiden)…

……..

Federalci Efendiler, bakın….

Bu halk artık yemiyor…. Sizin zannetmesini istediğinizi de zannetmiyor artık….

İpliğiniz pazara çıktı, bütün oyunlarınız bütün manipülasyonlarınız bozuldu gayrı..

Ne yani??Görüşmeler sittin sene daha sürecek, görüşmeler sürdüğü müddetçe KKTC’nin gemiler limanda bağlı, Güneyin gemileri ise dünyayı dolaşmaya devammı edecek???…

Olmaz artık.. O maskaralık bitti.. KKTC’nin gemileri de açılacak deryalara..

Ve sizin iddialarınızın aksine, mutlaka yanaşabileceği  limanlar da bulacak..

Siz artık gidin o federasyon oyununuzu kumda oynayın..

Kumda oynarken kaplumbağalara da  bakarak olun, falan filan,  vesaire… Öylece oyalanın …

Deryalara açılmak ciddi iştir..

Sizi aşar..