D vitamini eksikliğiyle koronavirüs kaynaklı ölümler arasında bir bağlantı mı var ? « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

D vitamini eksikliğiyle koronavirüs kaynaklı ölümler arasında bir bağlantı mı var ?

Bu haber 25 Mayıs 2020 - 18:03 'de eklendi ve 47.003 kez görüntülendi.

İrlanda’nın başkenti Dublin’deki Trinity College’da yapılan yeni bir araştırma, D vitamininin bağışıklık sistemini virüslere karşı da güçlendirdiğini ortaya koydu. Trinity College, İrlanda hükümetine “D vitaminiyle ilgili önerileri” değiştirmesi çağrısında bulundu.

Üniversitenin Tıp Fakültesi’nden Prof. Rose Anne Kenny ve Dr. Eamon Laird ile birlikte Liverpool’daki Prof. Jon Rhodes’un ortak çalışmasına göre, D vitamini seviyesiyle Covid-19 kaynaklı ölümler arasında bağlantı var.

1999’dan bu yana Avrupa’daki yetişkin nüfusun D vitamini seviyeleriyle ilgili yaptıkları incelemeleri Covid-19 kaynaklı ölüm oranlarıyla kıyaslayan araştırmanın sonuçları, Irish Medical Journal’da yayımlandı. Buna göre güneş ışığı alarak UVB ile deride üretilen D vitamini, karaciğere ve böbreklere taşınarak, burada gıdalardan daha fazla kalsiyum taşınmasına yarayan bir hormona dönüşen D vitamini; iskelet sisteminin bu sayede daha güçlü kalmasına yardımcı oluyor.

D vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminde Covid-19’la mücadele eden yöntemleri destekliyor.

İspanya ve İtalya gibi daha güneydeki daha güneşli ülkelerde, D vitamini emilimi daha az oluyor ve eksikliği daha fazla insanda görülüyor. Bu iki ülke, Covid-19 kaynaklı ölümlerin en fazla görüldüğü Avrupa ülkelerden.

Norveç, Finlandiya, İsveç gibi ülkelerde ise insanlar daha az UVB’ye maruz kalmasına rağmen D vitamini seviyeleri daha yüksek. Çünkü D vitamini takviyesi çok daha fazla alınıyor. Bu ülkelerde Covid-19 ölümleri daha az görüldü.

Araştırmacılar, D vitaminin sadece kemikleri güçlendirmekle kalmayıp Covid-19 kaynaklı komplikasyonları azalttığını savunuyor.