Cumhurbaşkanlığı: Lillie’nin sözleri tarafsızlık ilkesine ters düşmekte « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanlığı: Lillie’nin sözleri tarafsızlık ilkesine ters düşmekte

Bu haber 16 Eylül 2021 - 17:01 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı, İngiltere’nin Güney Kıbrıs’a akredite Yüksek Komiseri Stephen Lillie’nin Kathimerini gazetesine verdiği mülakata İlişkin açıklama yaptı.

Lillie’nin gazeteye verdiği mülakatta söylediklerinin, kendisinin de ifade ettiği gibi, Rum Lider Anastasiades’in politikasıyla örtüşmekte olduğuna işaret edilen açıklamada, bu durumun tarafsızlık ilkesine ters düşmekte olduğuna vurgu yapıldı.

Söz konusu açıklamayla, Birleşik Krallık’ın Kıbrıs’ta gerçeklere dayalı, sürdürülebilir bir çözümün değil de, sadece İngiliz Egemen Üsleri ile bağlantılı çıkarlarını gözetme peşinde olduğunun da anlaşılmakta olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Birleşik Krallık gibi Kıbrıs adasıyla tarihi, hukuki ve fiili bağlantıları bulunan bir ülkenin diplomatından bu konuda daha duyarlı, gerçekçi ve tarafsız yaklaşımlar bekliyorduk. Bu açıklamayla Yüksek Komiser Lillie, bahse konu gereklilik ve ilkeleri tamamıyla göz ardı etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

1968’den bu yana yapılan müzakerelerde tüm uzlaşı olanaklarının Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığı yüzünden nasıl tüketildiğinin Birleşik Krallıkça da gayet iyi bilinmekte olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, gelinen aşamada, Kıbrıs konusunun BM Genel Sekreteri’nin ilgili raporlarında da belirtildiği gibi, statükonun yerleşmiş kalıpları dışında yeni ve yaratıcı yöntemlerle aşılabileceğinin ortada olduğuna işaret edildi.

“Bu bağlamda, Kıbrıs Türk tarafı egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü zemininde, gerçekçi ve müktesep haklara dayalı işbirliği vizyonunu Nisan ayı sonunda Cenevre’de gerçekleşen 5+BM gayrı resmi toplantısında açıkça ortaya koymuştur. Sürdürülebilir bir uzlaşıya geçmişin ön yargılarıyla değil, açık fikirlilikle yaklaşıldığı takdirde ulaşılabileceği açıktır.  Kıbrıs meselesinin dıştan yazılan reçetelerle çözümlenemeyeceği ve bu konuda yardımcı olmak isteyen tüm çevre veya kişilerin taraflara eşit mesafede durması gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Bunun hilafına davranışlar bu konuda söz söyleme ve etkili olma olasılıklarını zedeler” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın sonunda, “Başbakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığımız da bu konuda gerekli açıklamaları yapmıştır” hatırlatmasında bulunuldu.