Cumhurbaşkanı Tatar Yeşilırmak Direnişi ve Bütünleşme Günü nedeniyle mesaj yayımladı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar Yeşilırmak Direnişi ve Bütünleşme Günü nedeniyle mesaj yayımladı

Bu haber 04 Eylül 2021 - 9:05 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeşilırmak Direnişi ve Bütünleşme Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Yeşilırmak Direnişi’nin önemine vurgu yaparken, “devletten, egemenlikten ve özgürlükten vazgeçilemeyeceğini” bir kez daha belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar mesajında şunları kaydetti:

“Yeşilırmak Direnişi ve Yeşilırmak’ın  Barış Harekatı’nın tamamlanmasıyla  özgür bölgeyle bütünleşmesinin 47. yıldönümündeyiz.
Yeşilırmak,  ulusal mücadelemizde çok önemli bir yere sahip olurken, Kıbrıs Türk halkının Anadolu’ya açılan  kapılarından ve nefes borularından biriydi.

Enosis hedefli Rum saldırılarında, Erenköy bölgesi gibi  Yeşilırmak bölgesi de hedef alınırken, bu saldırılara karşı büyük ve destansı bir direniş gösterildi. Yunan Alayı’ndan takviyeli  Rum askeri birlikleri bu bölgeye giremedi.

Bu direnişte de halkımızın evlatları toprağa düştü, şehitler verdik.

20 Temmuz Barış Harekatı’nda özgür bölgelerin dışında kalan Yeşilırmak, köy halkının ve Mücahitlerin olağanüstü mücadelesiyle özgür bölgelerle bütünleşti.

Bu destansı direnişi ve toprağa  düşen şehitlerimizi unutmak mümkün değildir.
Bugün, kendi vatanımızda ve kendi devletimizin çatısı  altında  özgür, bağımsız ve egemen bir halk olarak  yaşıyorsak bunu şehitlerimize ve her zaman yanımızda olan Anavatan Türkiye’ye borçluyuz.
Aziz şehitlerimizin kanı ve canı pahasına kurulan devletimizden, egemenliğimiz ile özgürlüğümüzden asla vazgeçmeyeceğiz.

1974 yılının karanlık günlerine geri dönmeyeceğiz.

Hedefimiz ve uğraşımız  Kıbrıs’ın gerçeklerine dayalı olarak  adil ve kalıcı bir anlaşmaya ulaşmaktır. Bunun da tek yolu, Cenevre’de ilk kez müzakere masasına koyduğumuz egemen eşit iki ayrı devletin varlığına dayalı çözüm şeklidir.

Anavatan Türkiye tarafından da desteklenen bu çözüm şekli, hem Kıbrıs’ın hem de bölgenin yararına olan çözüm şeklidir ve bundan geri adım atacak değiliz.
Rum tarafına çağrım, Kıbrıs Türk halkını azınlık, kendilerini de “Kıbrıs’ın tek sahibi” olarak gören  köhnemiş ve hakimiyetçi zihniyet ile uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesi ve olumlu bir yaklaşım sergilemesidir.
Yeşilırmak Direnişi, halkımızın egemen, özgür ve bağımsız olarak yaşama istek ve azminin en önemli göstergelerinden biri olurken, bu direnişte  toprağa düşen aziz şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi saygı ve minnetle selamlarım.”