Cumhurbaşkanı Tatar: Rumlarla Federasyon temelinde bir ortaklık geride kalmıştır « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar: Rumlarla Federasyon temelinde bir ortaklık geride kalmıştır

Bu haber 07 Eylül 2021 - 17:42 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya’da İstiklal Harbi Şehitliği’ni ziyaret etti,  Kıbrıs Barış Harekatı gazileriyle bir araya geldi.

 Cumhurbaşkanı Tatar, Konya’da İstiklal Harbi Şehitliği’nde yaptığı konuşmada;  Kıbrıs’ın 1571 yılında fethi sonrasında  Konya, Karaman ve Akşehir’den 12 bin ailenin Kıbrıs’a yerleştiğini hatırlatarak Türkiye ile Kıbrıs Türklerinin arasında bugüne kadar sağlanan birlikteliğin süreceğini dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti:

 “Bugün Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC varsa çok bedeller ödedik, çok zahmetler çektik. Bugün güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti ve Doğu Akdeniz’de sizlerin kalesi, bizlerin öz yurdu KKTC ile bütün dünyaya birlik ve beraberliğimizi haykırıyoruz. Bu maneviyat anlamında büyük milletin fertleri olarak bizlerin ortaya koyduğu fedakarlık ve cesaret; geldiğimiz bu aşamada sağladığımız bütün bu süreçler, bizlerin başarısı ve zaferidir. Geleceğe umutla bakabilmenin de yegane teminatıdır.”

 “RUMLARLA FEDERASYON TEMELİNDE BİR ORTAKLIK GERİDE KALMIŞTIR”

 Cumhurbaşkanı olduktan sonra artık Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devletten bahsedildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Federasyon artık geride kalmıştır. Federasyon hiçbir zaman kabul görmemiştir. Çünkü Rumlar, Türklerin iyi niyetlerini her zaman ellerinin tersiyle itmiştir. Haliyle artık egemen eşitliğe dayalı, iki devlet temelinde; yani iki devletin iş birliğinde anlaşma olacaksa olsun. Çünkü oynanan oyun, Kıbrıs’ı tamamıyla Avrupa Birliği’ne almak ve Kıbrıs federal cumhuriyeti bağlamında, kuzeyiyle güneyiyle Avrupa Birliği’nde, bizleri de Türkiye’den kopartmaktır. Kimsenin gücü bizim Türkiye ile bağlarımızı kopartmaya yetmez. Bizim Türkiye Cumhuriyeti ile bağlarımız tarihten gelen gönül birliğimizle eş değerdir. 1571’ten bu yana aramızdaki maneviyat bağları ve gönül birliği, milli heyecan bizleri daha da yakınlaştırmaktadır. Kıbrıs Türk halkı, her zaman Türkiye’ye gönül bağı ile bağlıdır. Atalarımız buradan Kıbrıs’a gitmiştir. 1974’te Mehmetçiğin adım atmasıyla bambaşka bir durum ortaya çıkmıştır ve bu saatten sonra Kıbrıs Türkü, 1974 öncesine geri dönmez, dönmemelidir. Kıbrıs Türkü, yoluna selametle devam etmektedir” dedi.