Cumhurbaşkanı Tatar: Masaya kalıpların dışında yeni fikirler koyma zamanı geldi « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar: Masaya kalıpların dışında yeni fikirler koyma zamanı geldi

Bu haber 03 Kasım 2020 - 23:00 'de eklendi ve 449 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis gayrı resmi toplantıda ilk kez bir araya geldi.

Toplantı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilci Vekili Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki ikametgahında gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Tatar toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında ilk kez gayri resmi bir toplantıda bir araya geldiğine işaret ederek, gerçekleşen etkinliğin bir tanışma toplantısı olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı kendisini kutlayan Anastasiadis’e bu davranışından dolayı teşekkür ettiğini kaydeden Tatar, “Elizabeth Spehar ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Antonio Gutterres’le bana gönderdikleri tebrik mesajları için teşekkürlerimi ifade ettim” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, gayri resmi olmasına rağmen toplantıda kendisinin ve Anastasiadis’in Kıbrıs konusuna ilişkin görüşlerini ayrıntılara girmeden dile getirdiklerini ifade etti.

“Sayın Anastasiadis’e Kıbrıs’ta yaşayan iki halk olarak her birimiz kendi Devletimizde bu adayı paylaşmakta olduğumuzu ifade ettim” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Dolayısıyla yan yana barış içinde yaşamak için bir işbirliği ilişkisi içinde olmamız gerektiğini ifade ettim” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar açıklamasında şunları kaydetti:

“Bunun için, Kıbrıs’ın ortak sahipleri olarak birbirimizin eşit statüsüne saygı duymalı ve işbirliğine dayalı bir ilişki için yapıcı diyaloğa girmeliyiz.

Federalizm müzakereleri 1977’den beri sonuç vermekte başarısız oldu. Bu başarısızlık üzerine kafa yormamız ve gerçekçi bir kazan-kazan sonucunu kolaylaştırmak için kalıpların dışında düşünmeye başlamamız gerekmektedir. 1960’lardan bu yana çok şey değişti ve yeni gerçekler ortaya çıktı.

Biz, İki taraf arasında anlamlı güven artırıcı önlemleri ve kapsamlı işbirliği mekanizmalarını destekliyoruz.

Bu bağlamda, hidrokarbon arama, çıkarma ve faydalanma konusunda işbirliği teklifimiz hala masadadır. Bu, karşılıklı refaha ve işbirliği için somut bir mekanizmanın kurulmasına katkıda bulunacaktır.

Görüşme sürecinin başlaması ile ilgili düşüncelerimizi ise kısaca şöyle ifade ettim;

Biz masaya kalıpların dışında yeni fikirler koymanın zamanının geldiğine inanıyoruz. Bunların başında egemen eşitlik gelmektedir.

Geçmişteki başarısızlıklara takılıp kalmaktansa, adamızın ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayan gerçekçi ve sürdürülebilir düzenlemeler gerçekleştirmeyi amaçlayan ileriye dönük bir yaklaşım benimsemenin daha iyi olduğuna inanıyoruz.

Beşli Konferans bilindiği gibi Türk tarafının önerisidir. BM Genel Sekreteri uygun bir ortam ve aşamada böyle bir konferansı gerçekleştirmenin imkanlarının araştıracağını duyurmuştu. Böyle bir konferansın mevcut kalıplar dışındaki yeni düşünce ve yaklaşımlarımızı masaya koymak için bir fırsat olacağını değerlendiriyoruz.

Görüşme esnasında Sayın Anastasiades’e izolasyonlar, Kapalı Maraş ve hidrokarbonlar konularındaki görüşlerimizi de aktardım.”