Cumhurbaşkanı Tatar: Maraş açılımını insan haklarının yerine getirilmesi için yaptık « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar: Maraş açılımını insan haklarının yerine getirilmesi için yaptık

Bu haber 02 Ağustos 2021 - 16:28 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Maraş açılımını insan haklarının yerine getirilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için yaptıklarını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın birçok farklı vesileyle masaya geldiğini kaydederek, “Annan planına evet deseler Maraş iade edilecekti. Crans Montana’da bir başarı olsaydı Maraş iade edilecekti. Ya da, ta Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş zamanında Ercan direk uçuşlara açılsaydı Maraş iade edilecekti. Bütün bu fırsatları Rum tarafı elinin tersiyle itti” dedi.
Siyasi ezberin bozulduğunu, yeni siyasetle, yeni bir kural geliştirildiğini anlatan Tatar, Maraş meselesinin de bunun bir boyutu olduğunu kaydetti.
Bakanlar Kurulu’na yaklaşık 2 saat başkanlık etmesinin ardından 14.00’de ayrılan Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan Saner ile birlikte basına açıklamalarda bulundu.
TATAR: “TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU’NUN DAHA DA GÜÇLENDİRİLMESİ KONUSU ELE ALINDI”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar toplantıda Maraş açılımının değerlendirildiğini belirtti.

Bu bağlamda Taşınmaz Mal Komisyonu’nun daha da güçlendirilmesi için nelerin yapılabileceğinin ele alındığını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, yangın konusunun da toplantıda ele alındığını kaydetti.
Türkiye’deki yangının devam ediyor olmasından ötürü üzüntüsünü ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yangının bir an önce söndürülmesi temennisini dile getirdi, hayatını kaybedenlere rahmet, mağdur olanlara, yaralananlara ve evlerini kaybedenlere başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’de bu konuda her zaman bir duyarlılık olduğunu ifade etti.
Aşırı sıcaklarda her an her şeyin olabileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Karşıyaka’daki yangının söndürülmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.
Hafta sonu yangın yerinde incelemeler yaptıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, yangının rüzgârla aniden nasıl büyüyebileceğinin bu yangında bir kez daha görüldüğünü anlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar, bu bağlamda ekipman araç gerecin durumu ve herhangi bir yangın durumunda nelerin yapılabileceğinin bir kez daha ele alındığını kaydetti.
Toplantıda pandemi, aşılanma ve hastanelerin durumunun da ele alındığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, aldığı bilginin pandeminin iyi yönetildiği yönünde olduğunu kaydetti.
“HERKESİN AŞI OLMASI BU MEMLEKETE BİR BORÇTUR”
Aşılanmayla hem bulaş riskinin azaldığını hem de bulaşanların hastalığı hafif atlatabildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, aşılanmamış olan kişileri aşılarını yaptırmaya çağırdı.
Ülkede aşılanmanın yüzde 75 üzerine çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, geriye kalan yüzde 25’lik kesimi de aşılanmaya çağırarak, “Herkesin aşı olması bu memlekete bir borçtur” dedi.
“Aşı olursam ileride bana bir zararı olur mu?” endişesi taşıyanlar olduğunu ancak, covidin aşılanmayla geride bırakılabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, eğitim yılı öncesi de bu konunun önemli olduğunu belirtti.
“EĞİTİM YILININ AÇILMASIYLA İLGİLİ SIKINTI YOK”
Şu anda eğitim yılının açılmasıyla ilgili bir sıkıntı olmadığını ve sıkıntı olacağını da düşünmediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, aşılanma sayesinde yurt dışından da üniversite öğrencilerinin gelebileceğini anlattı.
Cumhurbaşkanı Tatar, bu eğitim yılında artık üniversitelerde de yüz yüze eğitim verileceğini söyledi.
20 Temmuz kutlamalarında yapılan açıklamalara işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, yıllar sonrasında ulaşılan bu yeni siyasi anlayışın hem hükümet hem de Türkiye Cumhuriyetinden destek gördüğünü belirtti.
Kıbrıs Türk halkının çok badirelerden geçtiğini ve geçen zamanda çok fırsatların kaçırıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar bunların hepsinde Kıbrıs Türk tarafının iradesini ve iyi niyetini ortaya koyduğunu anlattı.
“YAŞANANLAR KIBRIS’TA FEDERAL TEMELLİ BİR ÇÖZÜM OLMAYACAĞINI GÖSTERDİ”
Özellikle Crans Montana’dan sonra yaşananların karşı tarafın Kıbrıslı Türkleri eşit görmediğini ve Kıbrıs’ta federal temelli bir çözüm olmayacağın gösterdiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Siyasetimizi sürdürmek ve kazanımlarımızı pekiştirmek hepimizin en doğal hakkı ve temennisidir” dedi.
Yapılan yatırımlar ve gelişmelere işaret ederek pandemiyi atlattıktan sonra KKTC’nin bir yükselişe geçeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin ekonomik anlamda süratle gelişmemesi için hiçbir neden olmadığını belirtti.
İki devletliliğin de bu yönde bir istikrarın habercisi olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin de desteğiyle hükümetin attığı adımlara işaret etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, sorulan bir soru üzerine, Maraş’ın yerleşime açılabilmesi için Taşınmaz Mal Komisyonu’nun güçlendirilmesi talimatı verildiğini dile getirdi.
Maraş’taki politikanın uluslararası hukuka uygun kararlar almak yönünde olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz doğrusu neyse onu yapıyoruz” dedi.
“BİZİ BAĞLAYAN İNSAN HAKLARI”
Maraş’ın KKTC sınırları içerisinde olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, konunun BM’ye aktarılması gibi görüşler ifade edildiğini ancak bu gibi görüşlere asla saygı duyamayacaklarını dile getirdi.
“O kararlar bizi bağlamaz. Bizi bağlayan insan hakları bakımından eski sakinler, eski mal sahiplerine iadelerin gerçekleştirilmesidir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar bu amaçla Taşınmaz Mal Komisyonu’nun kararlar üretmesi gerektiğini anlattı.
“EŞDEĞERCİLERLE GÖRÜŞTÜĞÜM YÖNÜNDE SPEKÜLATİF HABERLER VAR… ASLA BÖYLE BİRŞEY YOK”
Maraş konusunda kendisinin eşdeğercilerle görüştüğü yönünde spekülatif haberler çıktığını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar “Asla böyle bir şey yoktur” dedi.
“Biz Maraş açılımını insan haklarının yerine getirilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için yaptık” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Çok vesilelerle Maraş masaya geldi. Annan Planı’na evet deseler Maraş iade edilecekti. Crans Montana’da bir başarı olsaydı Maraş iade edilecekti. Ya da, ta Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş zamanında Ercan direk uçuşlara açılsaydı Maraş iade edilecekti. Bütün bu fırsatları Rum tarafı elinin tersiyle itti. Dolayısıyla hakimiyetçi zihniyet karşı bir 46 yıl daha Maraş’ı kapalı tutamazdık. Ezber bozulmuştur. Yeni siyasetle yeni bir kural geliştirilmiştir. Maraş meselsin de bunun bir boyutudur” diye konuştu.
Öte yandan zamanında müracaatını yapamamış ve mallarının karşılığında eşdeğerini alamamış kişilerin de ele alındığını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar “Ama bu ayrı bir meseledir Maraş’la ilgisi yoktur” dedi.