Cumhurbaşkanı Tatar “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” nedeniyle mesaj yayımladı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” nedeniyle mesaj yayımladı

Bu haber 25 Kasım 2020 - 20:20 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayımlayarak kadına karşı şiddet eylemlerinin önüne geçmek ve toplum huzurunu korumak için mücadeleye devam edeceğini belirtti.
Mesajında dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısının eşlerinden şiddet gördüğüne işaret eden Tatar, Çin’de, yılda 1 milyon kız çocuğunun doğar doğmaz öldürüldüğünü, dünyada bu yolla kaybedilen kadın sayısının 50 milyonu bulduğunu kaydetti.
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’ne göre, cinsel istismar, taciz ya da tecavüz verilerinin bulunduğu ülkelerin çoğunda, kadınların yüzde 40’ından azının, yardım ya da destek isteyebildiğini anlatan Tatar, aynı verilere göre, dünya genelinde yaklaşık her 10 kadından 4’ünün şiddet gördüğünü, kadınların yüzde 35’inin ise ömründe en az bir kez şiddete maruz kaldığını anlattı.
Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’na göre ise; kıtadaki her 3 kadından birinin, 15 yaş ve sonrasında şiddet gördüğünü anlatan Tatar, “Bu karanlık tablo içimizi ürpertse de, ülkemizde bu kadarının olmamasından dolayı mutluyuz. Ancak bu, KKTC’de kadına yönelik şiddet yok demek değil” ifadelerini kullandı.
KKTC’de de fiziksel, sözel, psikolojik ve ekonomik anlamda şiddet hatta cinsiyet ayrımı nedeniyle sosyal şiddet yaşayan kadınlar olduğunu vurgulayan Ersin Tatar, “Üstelik sosyo-ekonomik durum fark etmeksizin bunun yaşandığını biliyoruz. Bilinen bu şiddet yanında kayıtlara geçmemiş olanların da olabileceğini biliyoruz” dedi.

“BÖYLESİ GÜNLERİN FARKINDALIĞI ARTIRAN GÜNLER OLARAK KARŞIMIZ ÇIKMASI ÖNEMLİDİR”

Bugünün Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olduğunu anımsatan ve şiddetin nerede ve kime yapıldığına bakılmaksızın, elbette tümüne karşı mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Tatar, “Ancak kadına karşı şiddet dendiğinde daha da hassaslaşıyoruz. Bu nedenle böylesi günlerin farkındalığı artıran günler olarak karşımız çıkması önemlidir” şeklinde konuştu.
Kıbrıs Türk halkının, hoşgörü ve sevgiyi bilen, ailevi değerlere önem veren aydın bir halk olduğunu ifade eden Tatar, “Sebebi her ne olursa olsun meşru kabul edilemeyecek kadına yönelik şiddet konusunda da sağduyu ile yaklaşarak, toplumsal olarak bu konuyu geride bırakmamızı sağlayabilecek donanıma sahiptir. Farkındalığı artırmak, hukuki haklarla kadına karşı şiddetin caydırıcılığını sağlamak ve bu konuda birey, devlet ve sivil toplum eşgüdümü ile ilerlemek, başarıya ulaşmak için şarttır” dedi.
Tatar mesajını şu sözlerle bitirdi:
“Ülkemizde kadın hakları hatırı sayılır bir ilerleme noktasındayken, kadına karşı şiddet eylemlerinin hâlâ olması üzücüdür. Bunun önüne geçmek için çalışmanın görevimiz olduğunun bilinci ile toplum huzurunu korumaya ve kadına karşı şiddet eylemlerini sonlandırmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.”