Cumhurbaşkanı Tatar: Federal çözümden daha ileri yan yana yaşayan iki devletli bir çözüm sağlamak gerek « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar: Federal çözümden daha ileri yan yana yaşayan iki devletli bir çözüm sağlamak gerek

Bu haber 15 Aralık 2020 - 20:12 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada, “Barış, Mehmetçiğin Kıbrıs’a adım atmasıyla gelmiştir” vurgusu yaparak, Kıbrıs’ta 1974’ten bu yana barış olduğunu, eksik olanın anlaşma olduğunu kaydetti.
Kıbrıs Türk halkının anlaşma için her zaman iyi niyetini ortaya koyduğunu anlatan Tatar, ancak karşılık bulamadıklarını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar, artık federal çözüm noktasından daha ileri, egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki devletin iş birliği içerisinde bir çözümü sağlamak gerektiğinin altını çizdi.
Ulu Önder Atatürk’ün zamanında yaptığı bir konuşmada, “Kıbrıs adasına dikkat ediniz, eğer Kıbrıs düşman eline geçerse bütün Anadolu’nun ikmal yolları tıkanabilir” dediğine dikkat çeken Tatar, 1974’ten sonra, KKTC’nin gelişmesiyle, Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle KKTC’nin statüsünün yükseldiğini belirtti.
Tatar, “Anadolu ile bir bütün ve bu coğrafyada ulusal çıkarların mavi vatanda korunması için geliştirilen siyaset ve ona göre atılan adımlar ulusal onurumuz için yerinde olmuştur. Ve politika olarak bu yolda yürümenin, ne büyük bir erdem, ulusal onur ve bahtiyarlık olduğunu ortaya çıkarmaktadır” şeklinde konuştu.