Cumhurbaşkanı Tatar: Erhürman’ın koruma dürtüsüyle yaptığı davranış “siyasi ahlaka aykırı” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar: Erhürman’ın koruma dürtüsüyle yaptığı davranış “siyasi ahlaka aykırı”

Bu haber 12 Ekim 2021 - 10:10 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “ülkenin en büyük partisi” olarak nitelendirdiği UBP’nin tek başına iktidar olacağının mesajını verdiğini ifade etti.

“Cumhurbaşkanı olarak tarafsız olmam gerekiyor ancak bir insan gönlünden geçeni, kendi ruhunu gizleyebilir mi?” diyen Tatar, 5’inci Cumhurbaşkanı olmanın onurunu kendisine yaşattıkları için UBP’lilere teşekkür etti.

Yaklaşan UBP Kurultayında herkesi birlik ve beraberliğe çağıran Tatar, Cumhurbaşkanlığı görevini en iyi şekilde sürdürebilmesi için iktidarda olan güçlü bir Ulusal Birlik Partisi’nin kendi için çok önemli olduğunu söyledi.

Egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki ayrı devletin iş birliği ile bir anlaşmanın olabilmesi için Türkiye ile birlikte mücadele verirken ülkede de buna inanan güçlü bir Ulusal Birlik Partisi olmasının önemini yineleyen Tatar, seçim öncesi ne dediyse Cumhurbaşkanı olduktan sonra yaptığını kaydetti.

“Ne dedik? İki devleti masaya getireceğiz, getirdik. Ne dedik? 47 yıldan sonra Maraş’ı açacağız dedik, açtık” diyen Tatar, Maraş’ı şu ana kadar 250 bin kişinin ziyaret ettiğini aktardı.

UBP Kurultayına ve genel seçimlere de değinen Tatar, “Ulusal Birlik Partisi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için en iyisi ne ise onun olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye ile temasları daha ileriye taşımak ve bağları güçlendirmek için yürüttüğü çalışmalardan bahseden Tatar, davet aldığında eğer zamanı da müsaitse Türkiye’ye ziyaretler yaptığını belirtti. Tatar, bu ziyaretlerden UBP’lilerin büyük mutluluk duyduğunu ancak bazı çevrelerin rahatsızlık duyduğunu da söyleyerek, “Böyle münasebetleri ancak UBP’liler ve bağımsız da olsa oradan gelen bir cumhurbaşkanı kurabilir” ifadelerini kullandı.

Bazı KKTC vatandaşlarının Türkiye’ye alınmaması konusunu da değerlendiren Tatar, şöyle konuştu:

“Bir ülke kendi güvenlik gerekçeleriyle bazı insanlara orayı ziyaret etme müsaadesi vermeyebilir. Bu konuda bizim yapacağımız bir şey yok. Bu, o devletin kendi iradesindedir. Dolayısıyla belli ki Türkiye’mize dil uzatan, Türkiye’mizi sömürgeci, işgalci diyebilen, Türkiye’mize her türlü hakaret yapabilen, Beyaz Ev’imize ‘genelev’ yakıştırması yapabilenlere karşı kabul etmemiz asla mümkün değildir.”

Tatar, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın sosyal medyada kendisinin bu konuda seyirci kaldığını ifade ederek, bunun sebebini sorma vazifesini kendisine vererek seslenmesini “gaflet”, Erhürman’ın “bu gibi insanları” koruma dürtüsüyle yaptığı davranışı da “siyasi ahlaka aykırı” olarak değerlendirdi.

CTP’nin aynı konuyla ilgili açıklamasını da “seviyesiz” olarak nitelendiren Tatar, “Güya beni oraya Türkiye Cumhuriyeti seçtirmiş. Beni oraya o şekilde oturtulmuş bir cumhurbaşkanı olarak takdim etmeleri hepimize hakarettir, UBP’ye de hakarettir” dedi.

UBP’nin ülkeyi geleceğe götürecek en köklü ve en büyük parti olduğunu söyleyen Tatar, UBP Kurultayında aday olan herkese başarılar diledi.