Cumhurbaşkanı Tatar: Anastasiadis’e “dayatma çözümle Kıbrıs meselesini çözeceğinizi zannediyorsunuz” dedim « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar: Anastasiadis’e “dayatma çözümle Kıbrıs meselesini çözeceğinizi zannediyorsunuz” dedim

Bu haber 06 Kasım 2020 - 12:54 'de eklendi ve 320 kez görüntülendi.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  pandemi döneminin devam ettiğine dikkat çekerek , sürecin eldeki imkanlarla, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan iktisadi mali protokoller, alınan katkılarla, istihdamın sürdürülmesi için ortaya konulan çabalarla en iyi şekilde yönetildiğine vurgu yaptı.

Turizmin, ülke ekonomisinin en önemli sektörü olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, turizmin yoluna devam edebilmesi için makro istikrar ve bölgedeki siyasi gelişmelerin iyi bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ifade etti.

Maraş açılımını yaparken KKTC ekonomisinin ana direğinin turizmin olduğuna vurgu yaptıklarını dile getiren Tatar, “Maraş KKTC sınırları içindedir. Çeşitli polemikler olabilir, bütünlüklü bir çözümün parçası noktasında, elimizde iade için tutulacak bir zenginlik mi ? 46 yıl sonra madem hala masada bir çözüm umudu yoktur neden KKTC sınırları içinde olan böyle bir  zenginliği bizim ekonomimizin gelişmesi için kullanmayalım?” diye konuştu.

Maraş’ın Taşınmaz Mal Komisyonu aracılığıyla eski sahiplerine iade edileceğini, onların da mülklerine dönüp, çalıştırabileceğini ya da başka yatırımcılara devredebileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, önemli olan Gazimağusa’nın hemen yanında yer alan bu  dünya destinasyonunun KKTC ekonomisine kazandırılması ve ülke turizminin daha da geliştirilmesi olduğunu kaydetti.

Turizm yatırımcılarının gayretleriyle, ambargolara ve direkt uçuş olmamasına, haksız rekabet ve diğer sorunlara rağmen, ülke turizminin bir marka haline geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yatırımcıların KKTC’ye inandığı için ülkeye ve geleceğine yatırım yaptığını söyledi.

Türkiye’nin desteğiyle, dünyanın önemli ülkelerinden indirekt, charter seferlerle Türkiye’den günü birlik turlarla ülkeye turist taşındığını kaydeden Tatar, Türkiye Cumhuriyeti desteğiyle, hükümet ve sektör paydaşlarının birlik ve beraberliğiyle yapılacak çalışmalarla ülke turizminin çok daha iyi noktalara geleceğine inanç belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yaptıkları görüşmede, Anastasiadis’e Kıbrıs Türkleri’ne yapılan en büyük haksızlıklardan birinin, 46 yıl içinde direkt uçuşlara izin verilmemesi olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Görüşmede Anastasiadis’e, bunun başlıca sorumlusunun kendileri olduğunu söyledim. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haksız yere 1964 yılındaki 186 nolu kararla tüm adanın hükümetiymiş gibi hala tanınması ve dolayısıyla sizlerin bize uyguladığı veto dolayısıyla buraya  direkt uçuş yok, çünkü siz bunu bize reva görüyor ve bize haksızlık yapıyorsunuz ve günün sonunda ekonomimizin gelişmeleri engelleyerek bize dayatma bir çözümle Kıbrıs meselesini çözeceğinizi zannediyorsunuz dedim. Bunun gerçekçi olmadığını, hiçbir zaman Kıbrıslı Türklerin dayatma bir çözüme onay vermeyeceğini, günün sonunda bir anlaşma olacaksa eşitlik temelinde, egemen eşitliğe dayalı ve Kıbrıs Türkü’nün kendi kaderini kendisinin yönetebileceği ve Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünün sürmesi durumunda bir anlaşma olabileceğini, dolayısıyla gün gele eğer eşitlik temelinde bir anlaşmaya varılacaksa, artık  böyle komplekslerden böyle dar çerçeveli bir takım anlayışlardan kopmanız gerekmektedir. Bizim de eşitlik temelinde bir statüye varabilmemiz için bizim hakkımızın teslim edilmesi gerektiğini vurguladım” dedi.

Anastasiadis’in “direkt uçuşlara izin verirsek KKTC’yi tanımış oluruz” diye cevap verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, tanınsın ya da tanınmasın KKTC’nin var olduğunu ve sonuna kadar kurumları, kuruluşları ve tüm yapılarıyla devlete sahip çıkılacağını vurguladı.

Tatar, KKTC’ye daha parlak bir gelecek sağlamak için çalışılacağını ifade etti.

Pandemi döneminde, istihdamın sürdürülebilirliğini ve sektörün ayakta kalmasını sağlamak için özverili çalışmalar yapan,  kendi öz sermayelerinden fedakarlık eden tüm otelcileri kutlayan teşekkür eden Tatar, bundan sonraki süreçte işbirliğiyle ülke turizminin çok daha iyi noktalara getirileceğini kaydetti.