“Çin Treni ve ABD Ambargosu” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

“Çin Treni ve ABD Ambargosu”

Bu haber 21 Aralık 2020 - 20:59 'de eklendi ve 495 kez görüntülendi.

Türkiye’den Çin’e 42 konteyner beyaz eşya taşıyan ‘ÇİN TRENİ’ Çerkezköy’den çıktığı yolda, Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi geçişi ve Kazakistan üzerinden Çin’e ulaşmıştır.

Türkiye’nin ihracatında çok önemli bir adım olan, bu tren yolculuğu, yeni bir yapılanmanın da önemli bir mihenk taşını oluşturacaktır.

Çin treni ile ilgili yolculuğun başladığı günlerde, içte koparılmaya çalışılan ‘değersizleştirme’ çabaları, dış kaynaklı uşakların, rahatsızlığının bir ürünüydü.

ÇİN TRENİ yolculuğuna başlar başlamaz, ABD S-400 bahanesi ile Türkiye’ye yaptırım kararını sahneye sürmüştür.

Tam bu yaptırımların sahneye sürülmesinde, S-400’lerin alınmasının da payı olmakla birlikte, Türkiye’nin savunma sanayiinde kat ettiği büyük gelişme, Suriye, Kafkasya, Doğu Akdeniz, Irak, Adalar Denizi, Libya ile birlikte Çin treni de bence çok önemli bir rol oynamıştır.

Bir zamanların iki kutuplu dünyası, bu aralar 5-6 kutuplu bir dünyaya doğru gidiyor.

ABD’nin  Çin ile büyük sorunları mevcuttur. 

Güney Çin Denizi ve Tayvan sorunu, iki ülkeyi uzun bir süreden beridir bir savaşın eşiğinde tutmaktadır.

Ve ABD eskisi gibi Çin ile baş edemiyor.

2016 yılında BM Tahkim Mahkemesi’nin Güney Çin Denizi için, ‘tüm tarafların bu denizde hakları var’ şeklindeki kararını tanımayan Çin, kimseyi Güney Çin Denizi’ne yanaştırmamıştır. 

O tarihten beridir, ABD Ordusu’na ait savaş gemileri ile Çin Halk Cumhuriyeti Ordusu’na ait savaş gemileri, Büyük Okyanus’un doğusunda, karşı karşıya bulunmaktadırlar.

ABD bütün çabasına rağmen Güney Çin Denizi’ne girememiştir.

ABD bunun üzerine Çin’e bağlı özerk bir bölge olan Tayvan’ı anakarası olan Çin’den koparmak için Tayvan içinde karışıklıklar tezgahlamaktadır.

Güney Çin Denizi ve Tayvan konusu iki ülkeyi bir savaşın eşiğinde getirmiştir.

Türkiye’nin kendi hava savunması için Rusya’dan aldığı S-400’ler ile Rusya Federasyonu ile başlayan yakınlaşması, Çin treni ile de Çin Halk Cumhuriyeti ile oluşacak işbirliği, ABD’yi çılgına çevirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlattığı bağımsız dış politika atağını başarı ile sürdürdüğü sürece, tüm taraflar Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek mecburiyetinde kalacaktır.

ABD Biden döneminde bu yaptırımların dozajını biraz daha artırmaya teşebbüs etse bile, sonunda Türkiye ile uzlaşma yollarını arayacaktır.