Çavuşoğlu ve Dönmez Mayıs’ta Filistin ve İsrail’i ziyaret edecek « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Çavuşoğlu ve Dönmez Mayıs’ta Filistin ve İsrail’i ziyaret edecek

Bu haber 31 Mart 2022 - 15:05 'de eklendi ve 316 kez görüntülendi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerin normalleşmesine dair atılan adımların önemine dikkati çekerek “Mayısın ortasında Enerji Bakanımızla (Fatih Dönmez) hem Filistin’e hem İsrail’e bir ziyaretimiz söz konusu. Aslında 3 Nisan için bu planlanmıştı daha önce ama o gün İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Hindistan’da, yurt dışında olacakmış. O nedenle mayısın ortasına erteledik.” dedi.

Çavuşoğlu, A Haber’de katıldığı canlı yayında güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye’nin, kısa vadede Rusya’nın Avrupa’ya temin ettiği enerjinin alternatifi olacak şekilde birtakım kaynakları Avrupa’ya ulaştırması mümkün mü? Ama Irak’tan, ama Azerbaycan’dan, özellikle İsrail’den?” şeklindeki soruya, “Çok kısa vadede bunun gerçekleşmesi mümkün değil ama özellikle bu savaştan sonra herkes enerji güvenliği konusunda çeşitlenmenin şart olduğunu düşünüyor. Değişik ülkelerle anlaşmalar da imzalıyoruz. BAE olsun, Katar olsun, Cezayir olsun. Hatta Latin Amerika bölgesindeki bazı ülkelerle.” cevabını verdi.

“DOĞU AKDENİZ’DE HAKÇA PAYLAŞIMIN ÖNEMİ DE BU SÜREÇTE ÖNE ÇIKTI VE BURADA EKONOMİK OLARAK EN UYGUN GÜZERGAH TÜRKİYE ÜZERİNDEN GEÇİYOR”

Güney Gaz Koridoru’nun en büyük parçasını oluşturan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ile koridorun Avrupa ayağı Trans Adriyatik Boru Hattının (TAP) kapasitesinin genişletilmesinin de gündemde olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Irak’tan biliyorsunuz, iki petrol boru hattı var. Maalesef bir tanesi DEAŞ tarafından tahrip edilmiş durumda.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de hakça paylaşımın öneminin de bu süreçte öne çıktığını ve burada ekonomik olarak en uygun güzergahın Türkiye üzerinden geçtiğini belirtti.

Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinde atılan yeni adımların önemine de dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Mayısın ortasında Enerji Bakanımızla (Fatih Dönmez) hem Filistin’e hem İsrail’e bir ziyaretimiz söz konusu. Aslında 3 Nisan için bu planlanmıştı daha önce ama o gün İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Hindistan’da, yurt dışında olacakmış. O nedenle mayısın ortasına erteledik. Tarihi de hemen hemen netleşmeye başladı. Arkadaşlarımız görüşüyorlar. Sonuçta bu bölgedeki gazın da Türkiye’deki gaz ve petrol boru hatlarına bağlanması ve buradan Avrupa’ya gitmesi önemli. Moldova, Ukrayna gibi ülkelerin de bu konuda ciddi arayışları var. Sonuçta çok kısa bir süre içinde bunun ikamesi zor.”

Çavuşoğlu, İsrail ile karşılıklı büyükelçilerin atanması konusundaki bir soruyu, “İsrail Cumhurbaşkanı’nın Ankara’ya ziyaretinde, cumhurbaşkanları bu konunun dışişleri bakanları tarafından görüşülmesi konusunda mutabık kaldı. Büyükelçiler ne zaman tekrar görevlendirilebilir, atanabilir, bunu bize bıraktılar. Olası ziyaretimizde, bunu (İsrail Dışişleri Bakanı Yair) Lapid’le görüşeceğiz.” şeklinde yanıtladı.

Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin normalleşmesinin Filistin davası pahasına olmayacağını belirten Çavuşoğlu, “İsrail’le ilişkilerimizin normalleşmesini Filistin çok istiyor.” dedi.

“TÜM DÜNYA ENERJİDE ALTERNATİF ARAYIŞI İÇİNDE”

Türkiye’nin Rus gazına bağımlılığının yüzde 40’ın altına düştüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, alternatif kaynaklar ve yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlarla bu noktaya gelindiğini söyledi.

Enerji bağımlılığının azaltılması gerektiğine vurgu yapan Mevlüt Çavuşoğlu, “Tüm dünya açısından baktığımız zaman bu kolay değil. Amerika’nın Venezuela’yla tekrar görüşmeye başlamasının sebebi bu. Diğer taraftan İran’dan nükleer anlaşma konusunda, Rusya’yı da ikna edebilirlerse bu anlaşma yürürlüğe girdiği zaman İran petrolü ve gazı üzerindeki kısıtlamalar da kalkacak. Bunlar da piyasaya girmiş olacak. Yani tüm dünya bir arayış içinde.” diye konuştu.

Türkiye’nin Rus doğal gazı ve petrolünü tedarik etmede bir sıkıntısı bulunmadığına da işaret eden Çavuşoğlu, anlaşmalar kapsamında Rusya’dan gazın alınmaya devam edeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, depolama konusunda da yatırımların artması gerektiğini belirtti.

“TÜRKİYE BÖLGENİN VE DÜNYANIN BARIŞI İÇİN KİLİT BİR ÜLKE’

AB ve ABD’nin Türkiye’nin bölge ve dünya için önemli rolünün bilincinde olduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Daha önce de bilincindeydi ama bu savaş gösterdi ki Türkiye bölgenin ve dünyanın barışı için kilit bir ülke. Ayrıca Türkiye’nin AB ve dünya ekonomisine katkısı ortada. Diğer taraftan Avrupa güvenliğine en çok katkı sağlayan ülkelerden bir tanesiyiz. Bunu tüm dünya görüyor, AB de görüyor.” değerlendirmesini yaptı.