Canaltay: Felaketin kıyılarımızdan uzaklaşması için mücadele edeceğiz « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Canaltay: Felaketin kıyılarımızdan uzaklaşması için mücadele edeceğiz

Bu haber 31 Ağustos 2021 - 11:41 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canlatay Kıbrıs’ın kuzeyindeki kıyıları tehdit eden Suriye’deki petrol sızıntısı ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Canlatay “Suriye’de başlayan ve kıyılarımıza doğru ilerleyen petrol sızıntısı nedeniyle tüm kurumlarımızla birlikte alarmdayız. Kıyı Emniyeti gemimiz bariyerlerle birlikte olay yerinde olacaktır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti ile temas halinde olduklarını açıklayan Canaltay, “bu çerçevede Mersin, İskenderun, Botaş ve Taşucu Liman başkanlıkları bölgesinde bulunan yetkilendirilmiş acil müdahale firmalarının deniz araçları ve kirliliğe müdahale ekipmanları, deniz bariyeri, sıyırıcı, portatif depolama tankları hazır hale getirilmiş olup, bu unsurlardan 2 deniz aracı halihazırda Adana Ceyhan’dan uzman personel ve gerekli müdahale ekipmanı ile hareket etmiştir. Ciddi bir mücadele süreci bizi bekliyor. Kurumlarımızla birlikte hazır olma adına Başbakanlıkta bir kriz merkezi oluşturuldu” dedi.

Kıyı Emniyetinin, olaya müdahale için hazır olduğunu belirten Canaltay,  ilk etapta tespitimiz sabah itibarı ile güçlü bir mücadele bizi bekliyor. Hazırız. Hem kendi gücümüz ve uzmanlarımız hem de Türkiye’den gelen heyetle birlikte beklenmedik felaketin en az hasarla kıyılarımızdan uzaklaşması için mücadele edeceğiz” dedi.

Halkta oluşan ciddi endişenin farkında olduklarını ifade eden Bakan Canlatay, Teyakkuz halinde olduklarını belirtti.

Canaltay, hızlı ve etkili bir müdahale için Türkiye yetkilileri ile birlikte tüm imkanları seferber edeceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile de temas içerisinde olduklarını ifade eden Canaltay, gerekli görülmesi halinde, BM, AB ve Güney Kıbrıs ile temasa geçilecektir. Kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.