Başbakan Tatar: Kısa sürede çözerim diye göreve gelen Akıncı verdiği tavizlere rağmen çözemedi « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Başbakan Tatar: Kısa sürede çözerim diye göreve gelen Akıncı verdiği tavizlere rağmen çözemedi

Bu haber 17 Eylül 2020 - 19:59 'de eklendi ve 506 kez görüntülendi.

Ulusal Birlik Partisi Cumhurbaşkanı Adayı, Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, “ Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs konusuna kısa sürede çözüm bulacağı iddiasıyla seçime girdiğini ancak başarılı olmadığını, üstelik Rum tarafına önemli tavizler verdiğini “ söyledi.

Başbakan Tatar programa katıldığı bir Webtv’de konuyla ilgili şunları söyledi:

Seçildiğinde 3 ay içinde Kıbrıs meselesini çözeceğim dedi. Önemli tavizler de verdi ama çözemedi. Kimsenin bilgisi yokken Rum tarafına Güzelyut’u da içeren bir harita sundu. Sıfır asker seviyesine geldi. Oysa bizim halkımız Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçmez. Karşılığında dönüşümlü başkanlığı, yönetime etkin katılımı bile alamadık.”

“AKINCI’NIN MODELİ ÇÖZÜM VİZYONU OLMAMALIDIR”

Başbakan Tatar, “Sayın Akıncı’nın çözüm vizyonu bitti mi?” sorusuna karşılık ise şunları söyledi:

“O çözüm vizyonu, bizim çözüm modeli olmamalıdır artık. Halkımız konuyu iyi anlamalıdır. Bu saatten sonra egemen eşitlik temelinde bir anlaşma istememiz lazımdır. Bir de Türkiye’nin etkin fiili garantörlüğü bizim için vazgeçilmezdir.

Bizim Akıncı’dan farkımız var. Akıncı hala siyasi eşitlik adı altında, uniter bir yapıya bizi götürecek tehlikeli bir tutum içindedir. Oysa Rum Tarafı siyasi eşitliği bile kabul etmiyor. Onu bile kabul etmeyen adamla nasıl anlaşacaksın? Artık zaman yok. Kıbrıs Türkünü bir 5 yıl daha oyalamayalım ve dünyaya da bu mesajı verelim. Seçim de mesaj vermek için çok büyük bir fırsattır”