Başbakan Tatar: Federasyonun amacı Kıbrıslı Türkleri asimile etmektir, yok etmektir « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Başbakan Tatar: Federasyonun amacı Kıbrıslı Türkleri asimile etmektir, yok etmektir

Bu haber 05 Ekim 2020 - 14:47 'de eklendi ve 366 kez görüntülendi.

UBP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Ersin Tatar TGRT Haber’e bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşa değinen Tatar, “Biz her zaman Azeri kardeşlerimizin yanında olduk. Onların mücadelesi bizlerin mücadelesidir” dedi.

“Biz de adada, Rum – Yunan ikilisine karşı azimli bir mücadele veriyoruz” diyen Tatar, “Azeri kardeşlerimizin mücadelesi kutsaldır. Bizler bir millet, üç devletiz. Azeri kardeşlerimizin verdikleri şehitlere Allah’tan rahmet ve başsağlığı diliyorum. Mutlaka başarılı olacaklarına kesinlikle inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 “RUM-YUNAN İKİLİSİ, KARŞISINDA KOSKOCAMAN BİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ BULDU”

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerin sorulması üzerine konuşan Tatar, Türkiye’nin ortaya dik duruş ve kararlık koyduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye güçlü bir devlet olarak hak ve çıkarlarımızı korumakta. Rum – Yunan ikilisi hukuku dışlayarak Kıbrıslı Türkleri oyunun dışına itmeye çalıştı ama hiçbir yere varamadılar; karşılarında koskocaman bir Türkiye Cumhuriyeti buldular.”

 “KIBRIS ARTIK ESKİ KIBRIS DEĞİL”

“Kıbrıs artık eski Kıbrıs değildir” diyen Tatar, federasyon görüşünü “dar çerçevedeki bir değerlendirme” olarak niteledi; “Ben federasyonun konuşulduğu yıllarda da buna karşıydım. Hak dağılımı yaparken, Kıbrıs’taki nüfus yapısına bakmak yeterli değil. Osmanlılar adaya geldiğinde, nüfusa yeterli değeri veremedik. İsteyenler Anadolu’ya geri döndü, Kıbrıslı Rumların nüfusu arttı” dedi.

“TÜRKİYE 40 MİL, YUNANİSTAN 500 MİL UZAKLIKTA”

Kıbrıs’ta iki eşit halk olduğunu vurgulayan Tatar, “Kıbrıs adası, Türkiye’ye 40 mil, Yunanistan’a ise 500 mil uzaklıkta. Türkiye’nin dibindeki bir adada, neden belirlenen kriterler Kıbrıslı Türklerin aleyhine olsun?” diye sordu.

“TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜK HAKLARINA, TÜRKİYE KARAR VERİR, KKTC CUMHURBAŞKANI DEĞİL”

Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı bir çözüm olması gerektiğine vurgu yapan Tatar, federasyon modeline ilişkin şu yorumları yaptı:

“Burada oynanan tüm oyun, Türkiye’nin adadan çıkmasıdır. Biz Türkiye ile hareket etmeliyiz. Türkiye burada garantördür. AB ve diğer merkezlerde oynanan oyunlara asla müdahil olmayacağız. Sayın Akıncı’nın zihniyeti, Kıbrıslı Türklerin tümünü temsil etmiyor. Kıbrıs Türk tarihinde ilk kez ‘garantörlük tabu değildir’ dedi ve Türkiye’nin garantörlük haklarını masaya yatırdı. Biz asla böyle bir oyuna gelmeyiz. Türkiye’nin elde ettiği garantörlük hakkı, yine Türkiye’ye aittir. Günü geldiğinde bunun kararını verecek olan Türkiye’dir; buradaki Cumhurbaşkanı değil.”

“BÜYÜK YUNANİSTAN İDEALİ DEVAM EDİYOR…”

Kıbrıslı Rumların, Yunanistan ile birlikte, ada içerisindeki etkinliklerini arttırma ve “büyük Yunanistan” idealini düşündüklerini öne süren Tatar, şöyle devam etti:

“Federasyonun zafiyetleri artık ayyuka çıkmıştır. Federasyon dedikleri, Kıbrıslı Türklerin yavaş yavaş asimile edip, yok etmek, Türkiye’yi buradan dışlamak, ‘Büyük Yunanistan’ hayalini gerçekleştirmek. Benim arkamda çok büyük bir güç var; UBP ve benim düşünenler.”

“KOSOVA’DA NETİCE ALAMADILAR, DAHA FAZLA BAĞIMSIZLIK İSTEDİLER, KOSOVA TANINDI”

BM parametrelerinin “Allah kelamı olmadığını” ifade eden Tatar, “Kosova’da ne yaptılar? Netice alamayınca daha fazla bağımsızlık istediler, Kosova tanındı. Eğer tüm Kıbrıslı Türkler ‘yeter’ deyip, onurlu bir gelecek için kendi devletine destek çıkarsa biz de başarabiliriz” şeklinde konuştu.

(KIBRIS POSTASI)