Başbakan Saner: Ülkeye kazandırılan eğitim yapıtlarında rekora doğru koşuyoruz « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Başbakan Saner: Ülkeye kazandırılan eğitim yapıtlarında rekora doğru koşuyoruz

Bu haber 04 Eylül 2021 - 14:09 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

Başbakan Ersan Saner İskele Evkaf Türk Maarif Koleji’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, çok güzel ve gurur verici bir eseri eğitim hayatına kazandırmak için toplandıklarını belirterek, eserin hayata geçmesine koyan herkesi kutladı.
2010 yılında Nazım Çavuşoğlu eğitim bakanı iken, kendisinin de ulaştırma bakanı olduğunu hatırlatan Saner, dönemin Başbakanı daha sonra Cumhurbaşkanı olan Derviş Eroğlu ve dönemin Başbakanı İrsen Küçük’ün İskele bölgesi için çok ciddi projeler ürettiğini kaydetti.
İskele’de Türk Maarif Koleji’nin İskele Bekirpaşa Lisesi bünyesinde eğitime başladığına değinen Saner, Gazimağusa’da da Türk Maarif Koleji’nin yolculuğuna Namık Kemal Lisesi bünyesinde başladığını ifade etti.
Bölgeye yapılan altyapı yatırımlarının o dönemlere rastladığını kaydeden Saner, KKTC’deki yaşam kalitesini artırmak için ortaya konulan projelere Nazım Çavuşoğlu’nun da dönemin İskele milletvekili olarak katkı yaptığını ifade ederek, “Bugün ortaya koyduğu vizyon okul olarak karşımıza çıkmıştır” dedi.
Bu işin takım işi olduğunu vurgulayan Başbakan Saner, Çavuşoğlu’nun taşıdığı bayrağı daha sonraki bakanlar ve bugün Olgun Amcaoğlu’nun devraldığını dile getirerek, Amcaoğlu’nun döneminde okulun İskele halkının hizmetine sunulduğunu söyledi.
“51 öğretmen, 326 öğrencisiyle 2021-2022 eğitim yılında bu nadide tesiste öğrenci olmak benim de hayalim olurdu” diyen Saner, okulun çok güzel dizayn edildiğini ve eğitim alırken içinde olmaktan gurur duyulan bir eser olduğunu belirtti.
1571 yılında Osmanlı’nın torunları olarak adaya gelip yerleşilen günden itibaren kurulan vakıfların bugün hala ülkeyi geleceğe taşımak ve manevi değerlerin güçlenmesi adına çalışmalar yaptığının altını çizen Başbakan Saner, “Birçok eserin hayata kazandırılmasında büyük rol oynuyorlar” dedi.
“REKORA DOĞRU KOŞUYORUZ”
Son dönemde özellikle 2021-2022 yılları arasında eğitime gerek devlet, gerek özel sektör gerekse kurumların desteğiyle kazandırılan eğitim yapıtlarında rekora doğru koşulduğunu belirten Başbakan Saner, Kıbrıs’ta Türk idaresi altında tekrardan Evkaf’ın kurulmasını sağlayan Dr. Fazıl Küçük’e teşekkürlerini sundu.
Gençliğe yatırımın, geleceğe yatırım olduğunu vurgulayan Başbakan Saner, okulun yapımına katkı koyan ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederek, okulun tüm KKTC halkına hayırlı olmasını temenni etti.