Başbakan Saner: Türkiye ile İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanması için çalışma başlatılacak « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Başbakan Saner: Türkiye ile İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanması için çalışma başlatılacak

Bu haber 14 Aralık 2020 - 15:50 'de eklendi ve 319 kez görüntülendi.

Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyonunun hükümet programını Meclis Genel Kurulu’nda okudu.

2020 yılının dünya tarihinin en fazla anılacak, üzerinde durulacak yıllarından biri olacağını ifade eden Saner, KKTC’de de görülen Covid-19’un hem sağlık hem de ekonomi açısından dünyayı tam anlamıyla kasıp kavurduğunu söyledi.

“Dünya ekonomisi altüst olmuş tüm sektörlerde ciddi gerilemeler yaşanmıştır” diyen Saner, Covid-19 dışında, 2020’nin savaşlar, çatışmalar, ve siyasi yönden de ciddi gelişmelere sahne olduğunu ifade etti.

Başbakan Saner, Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump yönetiminin sona erdiğini, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılmasının yaratacağı sonuçları tartışmaya devam ettiğini, Türkiye’nin terörle mücadelesine başarı ile devam ettiğini, Kıbrıs Türk tarafının Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki haklarından vazgeçmeyeceğini ortaya net bir şekilde koyduğunu, yıl sonuna doğru Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın işgalinde bulunan Dağlık Karabağ’ı geri almasının, Türkiye ve KKTC açısından sevindirici, umut verici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Ekim ayı başındaki kapalı Maraş’ın açılmasının Kıbrıs konusunda oyun değiştirici etki yapacağının altını çizen Saner, “Kıbrıs Türk ve Rum halklarının yararına sonuçlar doğuracak tarihi ve insanı çok önemli bir adımdır” dedi.

Ekim ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminin de ülke açısından büyük öneme sahiptir olduğunu ifade eden Saner, “İlk kez bu seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar, 2 Devletli çözümü masaya getireceğini, Kapalı Maraş’ın Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uygun bir şekilde açılmasını sağlayacağını açık bir şekilde seçmenimizin takdirine sunmuştur ve seçimi kazanmıştır. Kıbrıs Türk Halkının iradesi ve takdiri ile Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Yine ilk kez, Türkiye Cumhuriyeti en yetkili makam olarak Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından federal çözüm öngören Kıbrıs konusundaki Birleşmiş Milletler parametrelerinin değişmesi gerektiğini net bir şekilde, tüm dünyanın gündemine getirmiştir. Türkiye, iki Devletli çözümden yana olduğunu, Kıbrıs konusunda düzenlenmesi tasarlanan 5 artı bir konferansına iki Devletli çözümü gündeme aldırmak için gidebileceğini net bir şekilde vurgulamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında koronavirüsün dünyadaki ve KKTC’deki etkilerinden de bahseden Başbakan Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Dünya ülkeleri ile kıyaslandığında Dünyada en başarılı ve güvenilir ülkesi durumunda olduğunun görüldüğünü söyledi.

Başbakan Saner, başlattıkları çalışmaları tamamlayarak, yüksek öğrenim, turizm ve konut sektörünü kısa süre içinde daha iyi bir duruma getirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Ülkede iki ayı aşkın bir süredir iktidar boşluğu yaşandığını anımsatan Saner, “Koalisyon protokolümüzde de ifade ettiğimiz üzere yaşanan iktidar boşluğu nedeniyle alınması gereken rutin kararlar bile alınamamakta, Devletin yapması gereken işlerde büyük aksamalar yaşanmaktadır. Dolayısıyla ülkemizin acilen biriken sorunlarını çözecek bir hükümete ihtiyacı vardır” dedi.

Hükümetin en önemli önceliğinin ülke ekonomisini düzenleyip ileriye taşımak olacağını ifade eden Saner, “Ülkeyi 2021 yılı Ekim ayı içinde erken milletvekili seçimine götürme hedefinde olduğumuz için Meclisimize bu süreçte yapabileceklerimizi ve yakın gelecekte atılması gereken elzem adımları içeren bir hükümet programı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Başbakan Saner şunları kaydetti:

“Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda, Yüksek Mahkeme ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nın uyarıları ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılması yoluna gidilecektir. Öncelikle sağlık alanında, bilim insanlarının ve ilgili kurulun önerileri ve kararlarını dikkate alarak gereken adımları atacağız. Özellikle, yapımı tamamlanan Acil Durum Hastanesi’nin randımanlı bir şekilde devreye girmesi için yapılan çalışmalar tamamlanacaktır. Tüm dünyada gündeme gelen Covid-19 aşısı temin edilerek, risk gruplarından başlamak üzere vatandaşlarımızın aşılanması yoluna gidilecektir. Hükümet bünyesinde, ekonomik sıkıntıların aşılması için bilim insanları ile tüm sektörlerin öneri ve görüşlerini ortaya koyabilecekleri, çözümler üretilmesine katkı sağlayacak bir ekonomi danışma kurulu oluşturulacaktır. Yaşamış olduğumuz COVID-19 Pandemi felaketi nedeniyle önce sağlık ilkesinden hareketle, sağlıkta alınması gereken tedbirlerden taviz vermeden ekonomide yaşamakta olduğumuz sıkıntıları azaltmak için yeni kaynak yaratma ve kaynakların etkin kullanılması hükümetimiz döneminde büyük önem arz etmektedir. Anavatan Türkiye ile 2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanması için gereken çalışmalar başlatılacak, temaslar yapılacaktır. Kamuda verimliliğin artması için reformcu bir yaklaşım benimsenerek ilgili yasada tadilatlar yapılacaktır. Halkımızın hassasiyetleri ile ülkemizde çalışma izni ile bulunan çalışanların beklentileri gözetilerek vatandaşlık konusunun bir düzen ve disipline kavuşması için çalışma yapılacaktır. Gazimağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı tüm ilgili belediyeler, tarafların görüşleri alınmak ve halkın katılımı sağlanmak suretiyle sonuçlandırılacaktır. Devlete istihdamlarda fırsat eşitliği gözetilecektir. Koalisyon hükümetinin bir diğer önceliği de Doğu Akdeniz’deki haklarımıza sahip çıkmak, kapalı Maraş’ın açılması sürecini Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye ile işbirliği halinde devam ettirmek, Kıbrıs konusunda, iki Devletli bir çözüme ulaşılması için, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye ile istişare içinde ileri adımları atmak olacaktır. Ülkemiz, olağanüstü bir salgın ve ekonomik kriz içerisinde olup, bu krizin ne kadar süreceği bilinmemekte, ve bu yüzden bu krizin ülkemizde yaratacağı tahribatı minimize edebilmek için Hükümetimiz, KKTC Cumhuriyet Meclisini önümüzdeki yaz tatili döneminde de etkin bir şekilde çalıştırarak yasama ve denetim faaliyetlerine devam edilmesini amaçlamaktadır.”