Başbakan Saner: Koronavirüs aşısı konusunda gerekli adımları atacağız « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Başbakan Saner: Koronavirüs aşısı konusunda gerekli adımları atacağız

Bu haber 14 Aralık 2020 - 19:56 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Ersan Saner, koronavirüs konusunda dünyada nasıl bir aşı uygulanacağı konusuna bakacaklarını ve Türkiye’de yapılacak aşı konusunda da kendilerinin gerekli adımları atacağını belirtti.

Saner, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gelecek olan aşılarla ilgili de sağlık komitelerinin çalışmalarını devam ettiğini dile getirdi.

Yeni yapılan acil durum hastanesinin çalışması için gerekli kadroların oluşturulacağını söyleyen Saner, Güney Kıbrıs’ta hafta sonu itibariyle Covid-19 bulaş farkının fazla olduğunun gözlemlendiğini dile getirdi.

Saner, Güney ile Kuzey arasında ciddi fark olduğunu, ancak önlemlerin daha ciddiye alınması için gerekli tedbirlerin artırılacağını kaydetti.

Meclis’in açılış saati konusunda yapılan eleştiriye de yanıt veren Ersan Saner, Meclis’in genelde açılış saatinin ortalama olarak ayni olduğunu kaydetti.

Saner, şoför okullarının sıkıntılarının giderilmesi için ilgili bakanın gerekli iradeyi ortaya koyacağını da belirtti.

Türkiye’den gelen su borusunun tamiri ile ilgi maliyeti tartışmalarına da yanıt veren Saner, ihaleye Türkiye’de çıkıldığını ve ödemesinin de Türkiye tarafından yapılacağını, bu konuda da bir sıkıntı yaşanmayacağını düşündüğünü belirtti.

Bugüne kadar yapılan tüm projelerin ayni kategoride olduğunu dile getiren Saner, bunun özellikle bakanlık yapan herkes tarafından bilindiğini kaydetti.

Su borusunun tamiri ile ilgili KKTC bütçesinde herhangi bir ödeme olmadığını dile getiren Saner, böyle bir ödeme olması için de bildirim bulunmadığını, olsa bunu bileceğini vurguladı.

Er rütbesindeki askerlerin izinlerini kullanamadığını fakat diğerlerinin evlerine gidip gelmeye devam ettiğinin söylenmesi üzerine Saner, asker izinlerinin tamamen GKK inisiyatifinde olduğunu fakat bu konuda bilgi alır almaz paylaşacağını belirtti.

Sağlık Bakanı’nın Acil Durum Hastanenin çalışması için en kısa zamanda takvimlendirme yapacağını söyleyen Saner, sağlığın her şeyden önemli olduğunu ve bunun bilinmesi gerektiğini kaydetti.