Başbakan Saner: İçte kapanmayı şu an düşünmüyoruz « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Başbakan Saner: İçte kapanmayı şu an düşünmüyoruz

Bu haber 21 Aralık 2020 - 16:07 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi.

Başbakan Ersan Saner, meclis genel kurulundaki konuşmasında hem gündemi değerlendirdi hem de milletvekillerinin farklı konulardaki sorularını yanıtladı.

Hüseyin Özgürgün’ün konusuyla ilgili komitede yer alan isimlerden olduğunu kaydeden Başbakan Saner,  o gün komitede yaptığı konuşmada da belirttiği gibi Özgürgün’e herhangi bir dava tebliğ edilmediğini ifade etti.

Saner, konuşulan davanın ceza davası olduğunu ve zaman aşımına uğramayacağını herkesin bildiğini söyledi.

UBP’nin 2014 yılında bir muhalefet milletvekili için ortaya koyduğu duruş neyse bugün de aynı duruşu sergilediğini anlatan Başbakan Saner, eğer Özgürün’ün mazeretleri 1 Temmuz’a kadar Meclis Başkanlığı tarafından uygun görüldüyse neyin tartışıldığını sordu.

Milletvekili istifasının şahsi bir konu olduğunu dile getiren Başbakan Saner, bugün bu iş onaylanmadı ama bu işin onaylanıp onaylanmaması Sayın Özgürgün’ün kendisiyle alakalı değil, bu bir ceza davasıdır ne zaman açılacaksa açılabilir durumdadır dedi.

 “Sizlerin o dönemde başlattığınız bu yolun yanlış olduğunu o dönem de söyledim yine söylüyorum” diyen Saner, benzer sebeplerle yapılan muhalefet vekillerinin istifa oylamasında nasıl oy kullanmışlarsa bu dönemde de aynısını yaptıklarını kaydetti.

Özersay’ın istifa etmek isteyen Özgürgün’ün iradesine karşı bir hareket olup olmadığı sorusu üzerine, partililere bu konudaki görüşlerini açıkladığını burada çok detayına girmek istemediğini dile getiren Başbakan Saner, ceza davalarının hiçbir zaman, zaman aşımına uğramadığını dile getirdi.

Başbakan Saner konuşmasında, Şehitler Haftası dolayısıyla şehitlere rahmet gazilere sağlık da diledi.

Turizm ve eğitim konusunda 11 Aralık’ta 6 bakanla yaptıkları çalışmaya değinen Başbakan Saner, bugün de temaslı insanların konaklatılması konusunda değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.

Sadece ülkede değil tüm dünyada sorunun covid’in mutasyona uğraması olduğunu kaydeden Saner, bu konuda İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk doktorların kendisiyle paylaştığı bilgilere işaret etti.

Ekonomi adına içte kapanmayı şu an düşünmediklerini, rakamların düşmeye başladığını kaydeden Başbakan Saner, Güney Kıbrıs’ın ciddi bir tehdit olduğunu bu konudaki çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Saner Covid-19 aşısının covid-20 ile pek bağdaşmayacağının ifade edildiğini de belirtti.

13. maaş konusundaki sıkıntıyı halkla paylaştıklarını, bunu halkı bilgilendirmek için yaptıklarını anlatan Saner, Erhürman’ın yerinden “daha önce bu kaynağın bütçede bulunduğunun açıklandığını” söylemesi ve şu anda ilgili kaynağın nereden bulunacağını sorması üzerine, 1,150 milyon TL’lik kaynak üzerinden 650 milyon TL’lik açığın karşılanacağını detayın Ankara temaslarıyla kesinleşeceğini dile getirdi.