Başarılı olamayan Erhürman hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Tatar’a iade etti « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Başarılı olamayan Erhürman hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Tatar’a iade etti

Bu haber 03 Aralık 2020 - 19:25 'de eklendi ve 395 kez görüntülendi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, yaklaşık iki hafta önce aldığı hükümet kurma görevini başarılı olamaması üzerine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade etti.

Erhürman “Hükümeti kurmayacağımız netleştiği için görevi geri iade ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a görevi iade etmesinin ardından basına konuşan Erhürman, hükümet modeli olarak yoğunlaştığı dört parti arasında oluşan güven sorununa işaret etti.

 “Krizlere yol açacak hükümet bir istemedik” diyen Erhürman, teknokrat bir hükümet denemesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erhürman, “Önce bir kriz masası olması gerektiğini söylemiştik. Daha sonra bir kriz hükümetinin ortaya çıkmasını söylemiştik. Kriz hükümeti derken, geniş tabanlı ve parlamentodaki mümkünse bütün partilerin içerisinde yer alacağı bir hükümet modelinden söz etmiştik” dedi.

Kriz hükümeti modelinde ilerleme sağlanamaması üzerine CTP, HP, TDP ve DP’den oluşan 4’lü modelin denendiğini kaydetti.

Erhürman, “Bizim aradığımız şey ilkeler üzerinde uzlaşabilmekti. Ülke zor bir dönemden geçecek, bu zorluk maliyenin zorluğundan ziyade piyasanın zorluğudur. Böyle bir zor dönemi devralacak bir hükümette tam bir güven ortamı olması gerekir. 4’lü koalisyon ihtimalinde hepimizin rahat olacağı, istikrar konusunda sorun yaşamayacağı bir güven ortamını tam olarak göremedik” diye konuştu.