“Baki olan Kıbrıs Türk Halkı’dır, Süreçler Değil” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

“Baki olan Kıbrıs Türk Halkı’dır, Süreçler Değil”

Bu haber 10 Ekim 2020 - 14:16 'de eklendi ve 1.068 kez görüntülendi.

Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile Kıbrıs Türk halkı 5. Cumhurbaşkanını yeniden seçecek.

2020 yılı özelde ne Kıbrıs Türk halkı için, genel de ise Dünya için pek de uğurlu sayılacak bir yıl olarak tanımlanabilir.

Covid-19 salgını Dünya’nın süper güçlerini bozguna uğrattığı gibi bizleri de kimi zaman kısmi, kimi zaman ise genel olarak etkilemiştir.

Covid-19 sürecinin nasıl yönetileceği, ne zaman ne tedbir alınması gerektiğini yöneticiler dahi belirleyememiş, Covid-19 virüsü kendi belirlemiştir. Çünkü salgını iyi tanımamakla beraber Dünya ya verdiği vahim zarar ve ölümler top noktaya ulaştığı gün dahi ne yapılacağına yöneticiler değil Covid-19 kendi kendine belirlemekle beraber Dünyayı hem ekonomik hem de siyasi anlamda yönetmiştir.

Ülkemizde her türlü ekonomik zorluğa ve dar bütçeye rağmen salgının yaşandığı günleri iyi hatırlayıp bu süreci nasıl atlattığımızı hafızalarımıza kazımamız gerekir.

Tüm imkânsızlıklara rağmen yaratılan imkânlar çerçevesinde halkımızın mağduriyeti en aza indirilmeye çalışılmış ve bu yönde çalışmalar devam etmiştir.

Salgının baş gösterdiği günlere denk gelen Cumhurbaşkanlığı seçimi 11 Ekim tarihine alınarak halkın salgından dolayı yaşayabileceği sıkıntıları ortadan kaldırılmıştır.

Tarihin değişmesi ise pandemi sürecinin başlama ve bitiş tarihini teyit eder nitelikte olup, sürecin aslında Ekim aynın ikinci haftasından sonra salgının mutasyona uğradığının mesajıydı.

Peki, süreçte neler yaşadık diye geçtiğimiz üç aya bakarsak rahatlıkla hatırlayacağız ki Dünya ülkelerine oranla daha kontrollü bir yol izlenmesi ile birlikte zaman zaman tecrübesizlik yaşadığımızda ortaya çıkmıştır.

Hafifleyen sürecin sonuna gelindiği şu günlerden, geriye dönüp baktığımızda karşımızda enkaz görmek isteyenler olmasına rağmen bu süreç bize kısa vadede Pandemi hastanesi, uzun vade de ise Acil Durum hastanesi olarak kullanılabilecek bir hastane kazandırmış oldu.

Peki, bu süreç bize Kıbrıs Türk halkına başka ne kazandırmış oldu?

 Birlik ve beraberliğimizin en köklü örneği ve aynı zamanda en acı yılları olan 11 karanlık yılı hatırlamamızı kazandırmış olup, 11 karanlık yıl ile aynı rakama sahip olan 11 adaylı Cumhurbaşkanlığı seçiminin 11 Ekim’de olmasını kazanmış olduk.

İşin özeti yukarıda saydığım tüm süreçlerin bir sonu olup, hepsinin birer de başlangıcı vardır.

Sonu olmayan ve Kıbrıs Adası üzerinde baki kalacak olan Kıbrıs Türk halkı vardır.

Tüm süreçleri başarıyla atlatmayı bilen, geleceğe emin adımlarla yürüyebilen, ada üzerinde topraklarına sahip çıkabilen Kıbrıs Türk halkı geçmişinin bilincinde geleceğine yürüyecektir.