Bakanlar Kurulu koronavirüse karşı yeni tedbirler aldı « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Bakanlar Kurulu koronavirüse karşı yeni tedbirler aldı

Bu haber 08 Eylül 2020 - 20:35 'de eklendi ve 304 kez görüntülendi.

Bakanlar Kurulu, salgına karşı ek tedbirler aldı.
Başbakan Ersin Tatar başkanlığında bugün saat 10.30 sıralarında toplanan Bakanlar Kurulu’nun toplantısı, saat 14.30 sıralarında tamamlandı.
Kurul son günlerde virüs taşıyanların sayısındaki artış ve yerel bulaşın artması sonucu oluşan yeni durum sonrasında bir takım kararlar aldı.

Yerel bulaşın kontrol altında tutulup, temizlenebilmesi için bir takım çalışmalar yapıldı.
Yaklaşık 4 saat süren toplantıda alınan kararlar şöyle:

CLUB, DİSKOTEK VE CASİNOLAR 1 EKİME KADAR KAPATILDI
Özellikle kalabalık grupların bir arada bulunduğu eğlence yerleri;  yani  club, diskotek ve casinoların 1 Ekim’e kadar kapatılması, barlarla ilgili olarak ise masa ve bistro şeklindeki unsurlar çerçevesinde bir oturma düzeni içinde barların açık kalması ama ayakta alabilecekleri müşteri sayısında da daha önce belirtilen ana kriterler çerçevesinde kısıtlama konulması, daha da katı kurallara tabi olmasına karar verildi.
OKUL ÖNCESİ, İLKOKUL 1. VE 2. SINIFLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM EDECEK, BUNLARIN DIŞINDAKİ OKULLAR 1 EKİM’DE AÇILACAK
Ülkede dün itibarıyla yüz yüze eğitime başlayan okul öncesi, ilkokul 1 v 2. sınıfların eğitime sıkı bir tedbir ve denetimle devam etmesine karar verildi.
Öte yandan, bunun dışında kalan ister özel okul, ister devlet okullarında olsun eğitimin 1 Ekim tarihine kadar başlamamasına karar verildi.

DERSANE, ETÜD VE KREŞLER AÇIK KALMAYA DEVAM EDECEK
Dershane, etüt ve kreşlerin açık kalmaya devam edecek.

Üniversite öğrencilerinin ülkeye kademeli şekilde gelişini düzenlemek, planlamak ve kolaylaştırmak için Eğitim, Bayındırlık ve Ulaştırma  ile Sağlık Bakanlıklarının ayrıca toplantı yapmasına karar verildi.
Öğrenciler için yerine göre özel uçak veya gemi seferiyle, kolaylaştırılmış ancak planlanmış şekilde adaya gelmesinin düzenlenmesine karar verildi.
BİLGİSAYAR VE TABLETLERDE GEREK KDV’Yİ, GEREKSE GÜMRÜK STOPAJI SIFIRLAMA
1 Ekim’e kadar online eğitimin devamını kolaylaştırma adına da bir takım düzenlemeler yapıldı. Tablet ve bilgisayar gibi cihazlarda yaşanan sıkıntıları bir nebze giderebilmek adına Maliye Bakanlığı’nın da önerisiyle bilgisayar ve tabletlerde gerek KDV’yi, gerekse gümrük ve stopajı sıfırlama yönünde karar üretildi.
Bakanlar Kurulu devam eden cumhurbaşkanlığı seçim süreci konusunda karar üretti.

Tüm seçim mitingleri ve kitle toplantıları 1 Ekim’e kadar iptal edildi.

Spor müsabakaları ile ilgili olarak da müsabakaların 1 Ekim’e kadar seyircisiz yapılmasına karar verildi.
Çocuk oyun alanlarının, topluca bulunulması söz konusu olan park alanlarının da 1 Ekim’e kadar kapanması kararı alındı, ancak bireysel spor çalışmaları yapılabilecek.
DÜĞÜNLER YARINDAN İTİBAREN 1 EKİM’E KADAR ERTELENDİ
Kamu sağlığı açısından, yarından itibaren 1 Ekim tarihine kadar düğünlerin ertelenmesine karar verildi.

1 Ekim ertesinde yapılacak düğünler için de özel  bazı  ek tedbirler alınacak.
Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısının bir bölümü Polis Genel Müdürü’nün katılımıyla gerçekleşti.

Polis Genel Müdürü ile yapılan değerlendirme sonucunda, Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde “polis covid tedbirlerini denetleme birimi” oluşturulmasına karar verildi.
Çalışmaların polisin başkanlığında ama esasen İlçe emniyet kurulu üyelerinden alınacak takviye destekle, polisin çeşitli alanlarda denetim yapmasına ve hükümete bildirmesine, raporlamasına özellikle caydırıcı olacak şekilde kuralların denetlenmesini görünür şekilde hayata geçirme yönünde bir karar alındı.
VATANDAŞ OLSUN VEYA OLMASIN, HERKES KARANTİNA ÜCRETİNİ KENDİ ÖDEYECEK
Yurt dışından gelip kısa süreli karantinaya girecek olan herkes, vatandaş olsun veya olmasın karantina ücretini kendisi ödeyecek.

Kararın istisnası olarak, üniversite öğrencileri karantina ücretlerini ödemeyecek.
Sağlık ve benzeri nedenlerle sevk ile yurt dışına gönderilen vatandaşlar da geri dönüşlerinde karantina ücreti ödemeyecek, ücret Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek.

Risk grubunda olan özel sektör çalışanlarının Sağlık Bakanlığı Sağlık Kurulu’ndan alacağı raporla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan belirli bir maaş desteği alması mümkün kılınacak.
KARARLAR YARIN SABAHTAN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Bakanlar Kurulu’nda bugün alınan kararlar yarın sabahtan itibaren yürürlüğe girecek.