“Atatürk ve Kıbrıs” « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

“Atatürk ve Kıbrıs”

Bu haber 04 Eylül 2020 - 15:16 'de eklendi ve 726 kez görüntülendi.

Bilindiği gibi yüzlerce Kıbrıs Türkü Atatürk öncülüğünde Anadolu’da verilen Ulusal Kurtuluş Mücadelesine aktif olarak katılıp destek vermiştir.

 Çanakkale savaşına katılıp aktif destek vermiş Kıbrıs Türklerinin bu savaşta yaptıkları destansı mücadele Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından büyük takdirle karşılanmıştır.

    Mustafa Kemal Atatürk’ün Kıbrıs ile ilgisi hep yüksek olmuştur.

     Özellikle de 27 Eylül 1932′ tarihinde İstanbulda Dolmabahçe sarayında, dönemin Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanı olan Mac Arthur ile yaptığı görüşmede Mustafa Kemal Atatürk”ün, ABD’li komutan Mac Arthur’a söyledikleri çok değerli..

    Mustafa Kemal Atatürk 27 Eylül 1932 tarihinde ABD’li komutan Mac Arthur’a söyledikleri, ABD’li komutan Mac Arthur’un emekli olduktan sonra görev yaptığı Filipinler’de ortaya çıkan günlüklerinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Eylül 1932 Dolmabahçe toplantısında kendisine söyledikleri çok önemlidir.

    Filipinler’de ortaya çıkan Mac Arthur’a ait günlüklerde, Atatürk ABD Kara Kuvvetleri komutanına, ” ömrüm vefa ederse, Kerkük, Musul, Süleymaniye, Kıbrıs, Ege’deki adalar ve Selanik de dahil Batı Trakya’yı Türk topraklarına katacağım.” dediği ortaya çıkmıştır.

   Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Savaşından sonra söylediği ve kendisine önemli bir görev saydığı ve her atmosferde tekrarladığı, ‘Kerkük ve Musul’a dikkat ediniz, çok önemlidir. Kerkük ve Musul’dan Akdeniz’e uzanan güvenli bir şerit oluşturmalıyız. Kıbrıs’a dikkat ediniz Kıbrıs Anadolu’nun nefes borusudur.’ söylemine bağlı olarak Hatay’i vatan topraklarına katması bu ideallerinin bir parçası idi.

    Kıbrıs Anadolu’nun nefes boru ise, Mavi Vatan da Anadolu’nun oksijenidir. Mavi Vatanı korumak, ülkeyi korumak demektir.

   Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bilinen ideallerine erişme mücadelesini sekteye uğratmak isteyen sözde Atatürkçüler, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüne yol açan süreci devreye koyarak bir kaç yıl içinde ölmesine planlı bir şekilde sebep olmuşlardır.

     Bugün bu yazımda Mustafa Kemal Atatürk’ün idealleri doğrultusunda hareket eden Türkiye ile 1930’lü yıllarda bu ideallerin gerçekleşmesini engellemeye çalışan sahte Atatürkçülerin, bugün yine bu ideallerin gerçekleşmesini engellemeye çalışan sahte Atatürkçüler ile Atatürk’un ideallerini gerçekleştirmeye calışanların,  kıran kırana mücadelesine şahit oluyoruz.

    Kıbrıs Türkü nasil ki 1920’de anavatanı Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde verilen mücadelenin yanındaydı, bugün yine sahte Atatürkçülere rağmen, gerçek Atatürk’ün idaelleri doğrultusunda yedi düvele karşı mücadele eden anavatan Türkiye ile birlikte hareket ediyor ve hep edecektir.

    Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılında Kıbrıs ile ilgili söylediği sözler unutulmamalıdır.

   Atatürk,  “Efendiler; Kıbrıs’a dikkat edin, burası düşman elinde bulunursa ikmal yollarımız kapanır. Kıbrıs bizim için çok önemlidir.”