Altay Fırat kitabını Başbakan Tatar’a takdim etti « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

Altay Fırat kitabını Başbakan Tatar’a takdim etti

Bu haber 08 Ekim 2020 - 16:20 'de eklendi ve 607 kez görüntülendi.

Orman Dairesi eski müdürlerinden Yrd. Doç. Dr. Altay Fırat “Sürdürülebilir Ormancılık, Kuzey Kıbrıs” kitabını Başbakan Ersin Tatar takdim etti.
Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Tatar, Fırat’ı kabulde yaptığı konuşmada, geçmişte Orman Dairesi müdürü olarak ormancılık alanında çok değerli çalışmalarda bulunan, şimdi de bilim adına değerli işlere imza atan Altay Fırat’ı çalışmalarından dolayı kutladı.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ORMANCILIK ALANINDA YAPILAN İLK KİTAP”

1974’ten sonra ülkede sürdürülebilir ormancılık alanında yapılan ilk kitap olan bu çalışmanın, bilimsel çalışmalara ışık tutacağına inandığını belirten Başbakan Tatar, Ormanların ülkelerin değerli hazineleri ve zenginliği olduğuna dikkat çekti.

“ÜNİVERSİTELERİN KATKISI DA ÖNEMLİ”

Yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi ormanların değerinin her geçen gün arttığına işaret eden Başbakan Tatar, ormanların korunması ve yeni orman alanları oluşturmada, üniversitelerin de katkı yapmasının büyük önemi olduğunun altını çizdi.
Başbakan Tatar, şöyle dedi:
“Yeni nesillere, gelecek kuşaklara temiz bir çevre, yaşanabilir, sağlıklı ve yeşil bir dünya bırakmak istiyorsak hem hükümetlerin katkılarıyla hem de Orman Dairesinin çalışmaları ile  ormanlarımızı tüm zararlı etkenlerden korurken, hava kirliliğini önleyen ve daha nice faydasıyla eşsiz bir doğa harikası olan ormanlarımıza karşı imkanlar ölçüsündeki çalışmaların yapılmasını sağlamalıyız .Gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli ve en paha biçilmez miras, uygarlığın en temel göstergesi olan ağacı ve ormanı korumaktır.”
Başbakan Ersin Tatar, kitapla ilgili Dr. Altay Fırat’tan bilgi de aldı.
Yrd. Doç. Dr. Altay Fırat ise Başbakan Tatar’ın kendisine zaman ayırarak görüşmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Fırat, kitabının gelecek nesillere armağan olduğunu sözlerine ekledi.